خانه مسکن ساخت و ساز چگونه می توانم یک خانه بسازم؟ (قسمت اول)

چگونه می توانم یک خانه بسازم؟ (قسمت اول)

0 ثانیه خوانده شده
۱
0
www.howstart.ir build a house 17

ساخت خانه ی رویاییتان می تواند یکی از هیجان انگیزترین و با ارزشترین پروژه هایی باشد که می توانید انجام دهید. بدست آوردن فرصتی برای برنامه ریزی مرحله به مرحله ی فرایند ساخت و همچنین تصمیم گیری در مورد پروژه ساخت خانه تان، حتی برای افراد باتجربه نیز مسئولیت بزرگی است.

مشخص کردن محدوده ها و چهارچوب های پروژه قبل از شروع کار، روند کار را هموار می کند. روش های صحیح پیدا کردن موقعیت مناسب برای خانه، طراحی و نقشه کشی، دریافت مجوزهای مورد نیاز و عملیات ساخت و ساز را یاد بگیرید.

برای شروع یادگیری ساخت خانه ی خودتان، مرحله ی اول این آموزش را ببینید:

مرحله ۱: یافتن محل مناسب

www.howstart.ir - how bulid a house 1

گام اول: مکانی ایده آل برای خانه تان انتخاب کنید.

برای انتخاب موقعیت مناسب خانه فاکتورهای مهمی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید. به محلی فکر کنید که می خواهید مدت زیادی را در آنجا زندگی کنبد و مواردی زیر را در ذهن داشته باشید:

 • آب و هوا: برای ساخت و ساز در محل هایی دارای امکان سیل، طوفان، گرمای شدید، سرمای شدید و دیگر شرایط خاص آب و هوایی ملاحظات خاصی را باید در نظر گرفت.
 • استقامت خاک: خانه های ساخته شده بر روی شن های روان، خاک های سست و نمناک و دیگر موقعیت­ های ناپایدار زمین احتمالاً در یک مدت زمان کوتاهی از بین خواهند رفت مگر اینکه بر روی یک فونداسیون خاص و یا ستون ها و صفحه هایی مقاوم ساخته شوند.
 • دسترسی به منابع (آب و برق و تلفن و گاز): اگر شما مایل به داشتن انرژی برق، آب آشامیدنی، تلفن و سایر منابع مورد نیاز آسایشی هستید، مطمئن شوید که خانه ی شما در منطقه ی تحت پوشش این سرویس ها باشد.
 • زیرساخت های جامعه: اگر شما برنامه ای برای داشتن فرزند و پرورش آنها دارید، اطمینان حاصل کنید که مدارس با کیفیت در دسترستان باشند. بررسی کنید تا محله شما حوزه ی استحفاظی پلیس باشد تا بتوانید زندگی امن داشته باشید و همچنین به مسافتی که باید برای به دست آوردن نیازهای اساسی و کمک های پزشکی طی کنید، نیز توجه کنید.

www-howstart-ir-how-bulid-a-house-2

گام دوم: محدوه ای را که میخواهید بسازید، انتخاب کنید و بخرید.

بسته به قیمت و سرمایه در دسترس این بخش می تواند یک مانع برای شما باشد. ساخت خانه یک فرایند هزینه بر اس، امّا خرید یک ملک همچنین یک سرمایه گذاری کلان بوده و اهمیتی برابر با ساخت خانه دارد. ابتدا در مورد چگونگی پرداخت هزینه های پروژه تان تصمیم بگیرید و سپس کار با زمین را شروع کنید.

برخی از سازندگان خانه دریافت وام مسکن را برای خرید زمین و سرمایه گذاری امن برای پروژه ساخت و ساز را انتخاب می کنند. این کار مستلزم این است که شما قراردادی را با یک پیمانکار ببندید، و وام باید شرایط قراردادی بین شما و پیمانکارتان را شامل باشد و همچنین بعنوان یک منبع مالی برای پروژه نیز قلمداد شود. برای انجام این کار، شما باید تا زمان بررسی و استخدام یک پیمانکار قبل از خرید زمین، صبر کنید.

www-howstart-ir-how-bulid-a-house-3

گام سوم: بررسی حریم ها، مرز ها و محدودیت ملک.

این کار کاملاً ضروری نیست، خصوصاً اگر شما در حال ساخت بخش بزرگی از زمین هستید. امّا اگر هرگونه شکّی در مورد مرزها و محدوده ی ملک یا حریم ها دارید، این کار به شما کمک میکند تا مطمئن شوید که کارتان را درست انجام داده اید. این کار در صورت پیشبرد همزمان با مراحل پروژه برای شما مفید خواهد بود.

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-4

گام چهارم: مسائل و مشکلات مربوط به دسترسی را در نظر بگیرید.

در پروژه های بزرگ شما باید یک مسیر ماشین رو برای رفت و آمد و نقل و انتقالاتتان در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که چگونه ایجاد یک مسیر عبور و مرور مناسب می تواند سختی رفت و آمد در گل و لای زمستان و یا بارش های سهمگین تابستانی را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین تناقض مسیر ها با تاسیسات زیرزمینی را نیز در نظر بگیرید.

توجه فراوانی را به مسیرهای تخلیه آب زمینتان داشته باشید. باید تمامی تلاش ها با این هدف باشد که کانال های تخلیه ی آب به دور از مسیر های عبور و مرور باشند. این کار نیازمند تعبیه لوله ها و کانال های زیرزمینی است تا از گل آلود شدن و صعب العبور شدن مسیر ها جلوگیری کند.

مرحله ۲: طراحی خانه تان

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-5

گام اول: خانه ی خود را طراحی کنید، یا با یک مهندس معمار مشورت کنید.

معماران و مهندسان دارای آموزش های خاص و تجربه ی چندین ساله در امر طراحی خانه بوده و برای ساخت اکثر خانه ها و منطقه بندی و نقشه کشی آنها ضروری هستند. صرفنظر از اینکه شما یک معمار را برای طراحی خانه تان استخدام کنید و یا تصمیم بگیرید که خودتان طراح منزلتان باشید، خانه ای که خواهید ساخت برای شماست، پس باید از نزدیک با فرایند طراحی خانه درگیر شوید.

 • قبل از اینکه از یک مهندس معمار مشورت بگیرید و یا وی را استخدام کنید، سر در بیاورید که شرکت آنها چه خدماتی را ارائه می دهند. بعضی از شرکت های معماری به شما کمک می کنند تا پیمانکارانی را که می شناسند و به آنها اعتماد دارند را استخدام کنید. همچنین با مشورت و بررسی کار پیمانکارتان در تمامی مراحل پیشرفت کار، اعمال تغییرات و تجدید نظرهای ضروری و موارد دیگر به شما کمک خواهند کرد.این کمک بزرگی برایتان خواهد یود.

قبل از شروع ساخت و ساز، شما باید نقشه هایتان را در اداره شهرداری شهرتان برای تایید و دریافت مجوز ساخت و ساز، به ثبت برسانید. به جز در مواردی که شما یک مهندس معمار با تجربه باشید، تهیه نقشه هایی با مقیاس مناسب و درست و مشخصات مهندسی قابل قبول برای تایید شهرداری بسیار مشکل خواهد بود. پس برای صرفه جویی در زمان، انرژی و هزینه ها بهتر است که با یک فرد حرفه ای مشورت نموده و یا با همکاری وی خانه ای را که می خواهید طراحی نمائید.

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-6

گام دوم: طراحی فضاهایی که قرار است در آن زندگی کنید.

لذت بخش ترین قسمت طراحی یک خانه، تصور کردن زندگی جدید خود در فضایی جدید است. مدت زمانی را برای جستجوی طرح ها و نقشه های از پیش کشیده شده ی طبقات و طراحی های داخلی صرف کنید، از آنها الهام بگیرید و بعنوان راهنمایی برای طراحی نقشه ی خودتان مد نظر قرار دهید.

معمولاً بصورت رایگان می توانید راهنمایی ها و دستورالعمل هایی را برای طراحی خانه در اینترنت پیدا کنید. مدت زمان زیادی را صرف این فکر بگذرانید که: چه نوع اتاق هایی را می خواهید؟ چه تعداد اتاق خواب برای خانواده شما کفایت می کند؟ و چه استایل و طرحی را برای اتاق هایتان نیاز دارید؟

 • اتاق خواب: برای منزل های خانوادگی که احتمال افزایش تعداد وجود دارد، به یاد داشته باشید که افزودن یک اتاق به پلن و نقشه پیش از ساخته شدن، از تغییر خانه و افزودن یک اتاق جدید بعد از ساخته شدن خیلی راحت تر است. اگر شما در حال حاضر فقط دو اتاق خواب و یک اتاق اضافه نیاز دارید که احتمالاً بعنوان اتاق کارتان از آن استفاده خواهید کرد، اتاقی اضافه نیز داشته باشید، یا حداقل آن را بدون اثاثیه نگهدارید تا زمانی که به آن نیاز پیدا کنید.
 • حمام: در شرایط عادی و معمولی، داشتن یک حمام تقریبا برای هر شرایطی کفایت می کند، ولی اگر برای خانواده های مختلف مورد استفاده خواهد بود، دو حمام زندیگ را بسیار راحت تر خواهد کرد. داشتن دو سرویس بهداشتی همچنین ارزش فروش خانه و شانس خریده شدن را در ذهن خریدار افزایش می دهد.
 • اتاق های تابع خاص: در نظر بگیرید که آیا شیوه ی زندگی شما نیازمند اتاق هایی با تابع خاص هست یا خیر. مانند نهار خوری رسمی، فضای اداری، خلوتگاه و یا اتاق بازی.

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-7

 گام سوم: طراحی اتاق های کاربردی با توجه به موقعیت ها.

در زندگی خانوادگی داشتن یک اتاق رختشوئی و یا حتی الامکان یک گاراژ کمک بزرگی به روال بهتر کارهای روزمره خواهد کرد. برنامه ریزی برای فضاهای کاربردی خانه یکی از مراحل مهم در طی فرایند طراحی است.  همچنین مهم است که این فضا ها به نحوی طراحی شوند که به آسانی امکان سیم کشی برق و لوله کشی آب را داشته باشند. حتما هنگام طراحی فضاهای زیر با یک مهندس معمار حرفه ای مشورت کنید:

 • آشپزخانه
 • گاراژ
 • اتاق رختشوئی
 • انبارها

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-8

گام سوم: پنجره ها را با حداکثر بهره وری انرژی قرار دهید.

بخشی از زیبایی شناسی و بخشی دیگر از بهره وری انرژی، خانه تان را با مد نظر قرار دادن نور خورشید و به سمت آن طراحی کنید تا مطمئن باشید که وقتی نیاز به گرمای مطبوع اشعه های خورشید دارید، آنها در دسترستان خواهند بود. اگر تمایل به ساخت منزلی با پنجره های بزرگ در اتاق نشیمن هستید، جذابیت ویو از پنجره ها و همچنین زاویه ی تابش نور را در نظر بگیرید تا اشعه های طبیعی نور خورشید را در بیشترین حد ممکن داشته باشید.

 • آشپزخانه ها ممکن است بیشترین منفعت ار از نور خورشید داشته باشند، بنابراین دقت داشته باشید که چه زمانی اشعه های خورشید بهترین نتیجه را در آشپزخانه خواهند داشت. اواخر ظهر که وقت غذا پختن و یا شستن ظرفهاست، بهتر است جهت آشپزخانه به سمت مغرب باشد تا بتواند بهره ی بیشتری از نور را داشته باشد. پنجره ی بزرگ تر باید در جهت شمالی/جنوبی باشد تا در شرایط آب و هوایی سرد بتواند به گرمایش خانه از طریق خورشید کمک کند.
 • اگر در نیمکره شمالی زندگی می کنید، پنجره هایتان را به سمت جنوب و اگر در نیمکره جنوبی زندگی می کنید، پنجره هایتان را به سمت شمال قرار دهید.

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-9

گام پنجم: آمادگی برای حل مسائل زهکشی آب با طراحی مناسب.

آگاه باشید که چگونه آب های سطحی (باران، برف های ذوب شده، آب های جاری شده از چشمه های بهاری) در سراسر محل های ساختمانتان جاری خواهند شد. مهم است که بتوانید آب را از خانه تان دور نگه دارید، خصوصاً در شرایط جوی سرد. یخ زدن لوله ها و آسیب هایی که بر فونداسیون خانه وارد می شود نتیجه ی شکست شما در مهار این مشکل خواهد بود.

اگر می خواهید تا زیرزمینتان را خشک نگهدارید و خانه ای با چوب های نمناک که دعوتنامه ای خواهد بود برای حضور موریانه ها، نداشته باشید، باید به زهکشی مناسب آبراهه ها توجه کافی داشته باشید.

مرحله ۳: دریافت مجوز های لازم

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-10

گام اول: تضمین دریافت وام ساخت و ساز مسکن.

اگر هنوز اقدام به دریافت وام مسکن یا ساخت و ساز برای خرید زمین و یا شروع این پروسه ننموده اید، نیاز خواهید داشت تا راهی را برای تضمین سرمایه انجام این کار پیدا کنید و وام ساخت و ساز یکی از پرکاربردترین روش ها برای انجام این کار است.

درخواست خود را با پر کردن فرم های بانکی در بانک مربوطه ثبت کنید و برای شروع پروسه ساخت و ساز  منتظر دریافت وام بانکیتان باشید. هنگام پرکردن فرم اطلاعاتی از قبیل:

 • نوع وام درخواستی
 • مبلغ وام درخواستی
 • وضعیت زندگی و مالی فعلی شما
 • ارائه ضمانت معتبر به بانک (ضامن یا سند)
 • اطلاعات شخصی و ملکی و …

از شما درخواست می شود. البته اگر به این وام نیاز نخواهید دشت می توانید خیلی زود از این مرحله رد شده و شروع به ساختن خانه ی رویاییتان نمائید.

(به زودی آموزش دریافت وام های بانکی در سایت چگونه شروع کنم؟ قرار خواهد گرفت.)

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-11

گام دوم: دریافت بیمه ساخت و ساز.

برای درگیر شدن در فرایند ساخت خانه، شما نیاز به سه نوع بیمه مربوط به ساخت و ساز دارید که بسته به قوانین و متن قراردادتان بعضی از آنها ممکن است توسط پیمانکار و شرکت سازنده تضمین شود و بعضی نه. بطور کلی تهیه بیمه ها مورد نیازتان خواهد بود:

 • بیمه ساخت و ساز دوره ای جهت مقابله با حوادث غیرمترقبه مانند خسارات ناشی از آتش سوزی، تصادفات، خرابکاری های احتمالی و شیطنت ها و بدقولی های احتمالی پیمانکاران.
 • بیمه مسئولیت عمومی که گاهاً توسط پیمانکار یا شرکت های سازنده انجام می گیرد و گاهاً نه. این بیمه یک پوشش مسئولیتی جامعی در برابر تمامی حوادث در محل کار است. بنابراین شما باید سازندگانی را استخدام کنید که این نوع بیمه را خودشان تضمین کرده و تهیه می کنند، چرا که اقدام برای این نوع بیمه برایتان گران تمام می شود و عدم اقام توسط شرکت سازنده نوعی کم بودن مسئولیت پذیری کاری آن ها را نشان می دهد و نمی توان به آنها اعتماد کرد.
 • بیمه جبران خسارت کارگران هنگامی که سرکارگرهای شما برای خود کارگر استخدام می کنند، ضروری است. اگر کار بصورت کنتراتی و واگذار شده به یک پیمانکار است، شما باید مطمئن باشید که تنها مسئولیت فردی که با وی قرارداد بسته اید با شما است و سایر افرادی را که پیمانکارتان استخدام خواهد کرد، با مسئولیت و بیمه خودش باشد.

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-12

گام سوم: اطمینان از دریافت مجوزهای ساخت و ساز مناسب.

دریافت مجوز های ساخت و ساز یک نیاز اساسی و پایه ای برای شروع ساخت و ساز  در بسیاری از مناطق است، خصوصاً در سازه های دائمی مانند مسکن.

برای بدست آوردن این مجوز ها نیاز دارید تا نمودارهای دقیق معماری، مشخصات دقیق مهندسی و دیگر موارد مورد نیاز را به شهرداری شهر خود ارائه دهید. موارد زیر نیز نیازهایی هستند که شما باید تدارک ببینید:

 • مجوز صدور کنتور برق، گاز، آب و دریافت خط تلفن
 • مجوز لوله کشی
 • تهویه مطلوب
 • مجوز ساخت از محیط زیست (در صورت فضای سبز بودن خانه)

www-howstart-ir-how-bulid-a-house-13

گام چهارم: آماده سازی لیست قیمت های تخمینی تفکیک شده.

این لیست شامل هزینه های خاص تفکیک شده ای مانند هزینه ی فونداسیون، چوب، مصالح ساختمانی، گرمایش، لوله کشی، چهارچوب ها، سیم کشی، نقاشی، دستمز های سازنده و … خواهد بود. وقتی شرکت سازنده ای را استخدام می کنید، معمولاً آنها اینچنین فرم هایی را تهیه می کنند تا به شما میزان دقیق هزینه های ساخت خانه تان را اعلام نمایند.

باید پرس و جو کنید که هزینه های مصالح در منطقه شما چقدر است؟ این کار به شما کمک می کند تا بصورت حدودی تخمین بزنید که کار ساختتان علاوه بر هزینه ی خرید زمین، چقدر تا پایان کار سرمایه نیاز دارد. همچنین با این کار می توانید مدیریت بهتری بر منابع و عملکردتان داشته باشید.

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-14

گام پنجم: تصمیم بگیرید که چه مقدا از ساخت و ساز را خودتان انجام خواهید داد.

پروسه ی ساختن خانه شامل درگیری در چندین حوزه ی تخصصی مهارتی است تا کیفیت کار تضمین شود. پس معمولاً بهتر است تا در مواردی که خودتان قادر به انجامشان نیستید یا حتی در توانائیتان شک دارید، از افراد آموزش دیده و با مهارت بالا استفاده نمائید تا کارها را در سطح حرفه ای انجام دهند.

احتما لاً شما قادر به رنگ کردن خانه و یا کار با تیغه و کاردک باشید، ولی برای انجام بهتر کارها می توانید افرادی را که شغلشان این است را استخدام نمائید. این مورد را نیز در نظر بگیرید که انجام دادن کارهایی که خودتان قادر به انجامشان می باشید از لحاظ مالی برایتان به صرفه تر خواهد بود.

در کارهای زیر می توانید از استخدام افراد با تجربه و حرفه ای بهره بگیرید:

 • کارگرانی برای پاکسازی، هموار سازی و آماده سازی سطح جهت ساخت و ساز
 • بنّاهای جهت بالا آوردن فونداسیون
 • اسکلت بند هایی جهت انجام نجاری ها و اسکلت بندی ها، بالا آوردن دیوارها، نصب خرپا یا یا ستون ها
 • سقف کار ها برای نصب و زدن سقف خانه
 • برق کارها، لوله کش ها و و افراد متخصص نصب تجهیزات داخلی
 • طراحان داخلی
 • نصّاب های کفپوش، کاغذ دیواری، کاشی کار ها و …

www.howstart.ir-how-bulid-a-house-15

گام ششم: استخدام یک شرکت سازنده و یا پیمانکار را در نظر بگیرید.

همه چیز راحت تر خواهد بود اگر شما یک سازنده با تجربه را استخدام کنید. دیگر نگرانی بابت انجام همه ی کارها توسط خودتان، استخدام افرادی با مهارت های خاص (لوله کش و برق کار و …) و دوندگی برای دریافت مجوز های لازم را نخواهید داشت.

همچنین در امر اقتصادی نیز کار با یک فرد با تجربه که از هزینه های تفکیک شده مواد آگاهی دارد، در امورد بانکی وارد بوده و قبلاً تجربه ی اداره ی مالی یک پروژه را داشته باشد، هالی از لطف نیست. منتهی قرارداد شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • قبول مسئولیت فردی در هر حوزه
 • موعد تحویل مقرر و حساب شده (زمان شروع و پایان پروژه)
 • دستمزدها و نحوه ی پرداخت مورد انتظار طرف قرارداد
 • لیست دقیق برآورد ریز هزینه ها بهمراه تاریخ و امضاء
 • مقررات و شرایط برای اعمال تغییرات بعدی

به زودی با قسمت دوم آموزش ساخت یک خانه در خدمت شما عزیزان خواهیم بود…

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده admin
بارگذاری بیشتر در ساخت و ساز

یک دیدگاه

 1. وحید

  ژوئن 1, 2021 در 4:37 ب.ظ

  مطالب خوبی بود متشکر

  پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توانم خودم تعمیرات خانگی را انجام دهم؟

درخواست یک تعمیرکار تعمیرات خانگی، چه مشکلات بزرگ و چه کوچک می تواند هزینه زیادی را برایتا…