خانه تکنولوژی چگونه می توانم کامپیوتر مخصوص بازی (گیمینگ) بسازم؟

چگونه می توانم کامپیوتر مخصوص بازی (گیمینگ) بسازم؟

1 دقیقه خوانده شده
۲
0

هرکس می تواند یک کامپیوتر مخصوص بازی را از برند های دل، اچ پی و … خریداری کند، ولی اگر دنبال چیز خاصی هستید، بایستی خودتان دست به کار شوید و آن را جمع کنید. اندکی زمان خواهد برد ولی گفتن این جمله که «خودم آن را ساختم»، احساس خوبی به شما خواهد داد.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 1

گام اول: محدوده بودجه تان را در نظر بگیرید.

اگر قرار باشد ۱۰۰۰ دلار برای این کار صرف کنید، طرح های بسیار محدودتری نسبت به رنج ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خواهید داشت. در هر صورت شما هر چقدر پول بدهید، همانقدر آش می خورید.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 2

گام دوم: قرار است از این کامپیوتر چه استفاده هایی بکنید؟

مسلماً بازی کردن، درست است ولی چه نوع بازی ای؟ بازی های سطح بالای گرافیکی یا خیر؟ تک نفره یا مولتی پلی و یا شاید آنلاین؟ آیا مایلید بازی در بهترین سطح خود (best performance) باشد؟ این موارد در انتخاب هایتان تغییراتی را ایجاد خواهند کرد.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 3

گام سوم: اکنون شروع به جستجوی قطعات کنید.

موارد مطرح شده را در ذهن داشته باشید و شروع به تحقیق و جستجو در بازار و وب سایت های فروش قطعات کنید. وقت زیادی را برای این قسمت اختصاص دهید چرا که یک ماه گشتن و تحقیق درباره ی قطعات مطمئناً در عملکرد سیستم تان تاثیر بسیاری خواهد داشت.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 4

گام چهارم: نخستین تصمیم بزرگ.

تصمیم دارید تا پردازنده مرکزی (CPU) تا از چه نوعی باشد؟ برند Intel تا کنون در همه جوانب از AMD سرتر بوده ولی برند AMD نیز دارای قیمت های بسیار مناسبی است. ولی در رنج قیمت های متوسط به پایین، بخاطر سرعت بالا و تاثیر کم بر فریم ریت در زمانی که GPU استفاده می شود، AMD انتخاب بهتری خواهد بود. سری FX برند AMD برای افرادی که به دنبال عملکرد اختصاصی و مناسب با کارت گرافیک ها جداگانه هستند، بهرین گزینه خواهد بود. و یا سری A پردازنده های APU که شامل کارت گرافیک آن بوردی نیز هستند و شما می توانید کارت گرافیک های AMD را با تکنولوژی AMD Crossfire استفاده کنید. در سمت دیگر یعنی برند Intel انتخاب های شما i3، i5 (متداول ترین در پی سی های گیمینگ)، و i7 خواهند بود. پردازنده i3 ثابت و ارزان قیمت بوده و گرمای زیادی تولید نمی کند. پردازنده i5 در دو حالت دو هسته با قابلیت hyper-trading شرکت اینتل و یا چهارهسته ای بدون این قابلیت عرضه می شود. بعضی از مدل ها مشهور بوده و متداول ترین هسته های انتخابی گیمر ها هستند. و بالاخره اسلحه اینتل برای علاقه مندان خواهد بود. اما این پردازنده لوکس در قیمت های پلکانی عرضه می شود. یک پردازنده i7 برایتان حدود ۱۰۰۰ دلار آب می خورد و بهمراه کارت گرافیک های رده متوسط به پایین و دارای فریم کم اصلا مناسب کار کردن نخواهد بود. ولی اگر پولی دارید که می خواهید بسوزانید، مطمئن شوید که کارت گرافیکتان هیولائی قوی باشد تا بتوانید از تمامی قدرت این تراشه مجهز و قدرتمند بهره ببرید.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 5

گام پنجم: حال باید قطعاتی را که در نظر دارید با هم ست کنید.

با مادربرد شروع کنید. مادربردتان باید با تمام قطعات مخصوصاً CPU ست باشد و تنها سوکت در اینجا مد نظر نیست بلکه توان مادربرد و حتی خطوط پیشنهادی آن را نیز شامل می شود. اگر سایت newegg.com و یا سایت های مشابه را بگردید، پیشنهادات ترکیبی بسیاری را خواهید یافت که به شما در تصمیم گیری کمک می کنند. برند های معروف مادربرد کمپانی های ASUS، Gigabyte، MSI و همچنین Foxconn هستند که می توانید در جستجوهایتان این برند ها را مد نظر داشته باشید.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 6

گام ششم: نوبت کارت گرافیک فرا رسیده است!

در این قسمت شما دو نگزینه بر اساس نوع مادربرد انتخابیتان خواهید داشت: گرافیک تک پیکربندی (single – configuration) و گرافیک چند پیکریندی (multi-configuration) مانند nVidia SLI، Radeon Crossfire و … . در طول سال ها استفاده اکثر بازی ها از دو کارت گرافیک منسوخ شده است، پس اطمینان حاصل کنید که مادربرد و دیگر منسوجات مانند تغذیه کننده برق (Power Supply) می توانند از عهده این کار بر بیایند. در اغلب موارد، استفاده از یک کارت گرافیک قدرتمند کفایت خواهد کرد ولی اگر به دنبال بازی های سنگین مانند Crysis باشید، صرف ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار می تواند مقدار FPS (Frame per Second) شما را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد. اگر دقیق تر جستجو کنید، بسته به نیازتان می توانید قطعه مناسبی را برای بازی هایی که می خواهید اجرا کنید، پیدا کنید. همچنین محدودیت تراشه ها نیز می تواند توانایی های کارت گرافیکتان را تعیین کند، بطور مثال تراشه های AMD هردو گزینه nVidia SLI  و Radeon Crossfire X را پشتیبانی می کند در حالی که تراشه Nvidia (n force) بطور کامل کارت گرافیک SLI را پشتیبانی می کند ولی محدودیت هایی را برای Crossfire  داراست.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 7

گام هفتم: زمان تعیین رم.

گیگابایت به معنی همه چیز نیست! در واقع برای سیستم های ۳۲ بیتی بیشترین مقدار رمی که خوانده می شود، ۳ گیگابایت خواهد بود. می توانید به سیستم ۶۴ بیتی ارتقا یابید ولی برای مقادیر کمتر از ۴ گیگابایت نمی توانید از حداکثر بهره رم استفاده کنید و همچنین ممکن است بیشتر از منابع سیستم استفاده کند. در ابتدا احتمال دارد که بخواهید با رم ۲ گیگ شروع کنید (۲ رم ۱ گیگابایتی)، که مقرون به صرفه خواهد بود و بعداً در صورتی که سیستم اجازه دهد آن را به دو رم ۲ گیگابایتی (جمعاً ۴ گیگ) ارتقاء بدهید. نکته بعدی توجه به مقادیری مانند DDR2 و یا DDR3 و همچنین ۸۰۰ مگاهرتز و یا ۱۶۰۰ مگاهرتز است. ماردبردتان این اطلاعات را به شما خواهد داد. بعد از تصمیم گیری در این باره می توانید بر سر قیمت ها و برند ها تحقیق کنید.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 8

گام هشتم: اجازه بدهید نگاهی به فضای ذخیره سازی بیندازیم، همان چیزی که بعنوان دیسک سخت شناخته می شود.

در این قسمت انتخاب های زیادی خواهید داشت. اولین آنها، بزرگترین آنهاست. ۱۵۰۰۰RPM، ۱۰۰۰RPM و یا ۷۲۰۰RPM؟ اکثر افراد ۷۲۰۰PM را انتخاب می کنند، ولی اگر به دنبال عملکرد مطلوبی هستید، می توانید یک هارد SSD (Solid State Drive) بخرید ولی این را بدانید که این هارد ها گران خواهند بود. انتخاب بعدی مقدار فضای ذخیره سازی خواهد بود. این قسمت معمولاً با سوالاتی مانند چه مقدار فضا مورد نیازم است؟ چقدر می خواهم هزینه کنم؟ همراه است. برخی افراد ۵۰۰ گیگابایت را مقدار مناسبی می دانند و برخی ۱ ترابایت را. در هر حال اگر قرار است بازی های زیادی را نصب کنید، ظرفیت ۲ ترابایت مناسب شما خواهد بود. گیمر های حرفه ای از یک هارد دیسک ۱۰۰۰RPM برای بوت درایو و از یک زوج همراه ۷۲۰۰RPM برای بازی و رسانه ها بهره می برند.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 9

گام نهم: بر اساس تصمیمات قبلی، اکنون نوبت انتخاب کیس است.

اندازه کیس یکی از مهمترین مسائل در این قسمت است. چرا که انتخاب یک کیس کوچک برای پی سی های گیمینگ مشکل آفرین خواهد بود. بعد از اینکه نیازهایتان را تعیین کردید، هم جنبه ی ظاهری و هم بودجه را در نظر بگیرید و کیس مناسب خودتان را انتخاب کنید. لازم بذکر است که نباید انتظار استفاده از منبع تغذیه همراه کیس را داشته باشید. این پاور ها اغلب از کیفیت بسیار پایینی بهره می برند و قادر نخواهند بود تا نیاز های سایر قطعاتتان را برآورده کنند.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 1

گام دهم: منبع تغذیه (Power Supply).

بر اساس انتخاب هایی که در موارد بالا انجام داده اید، مصرف برق سیستم شما متفاوت خواهد بود ولی باید حداقل ۵۰۰ وات برای سیستم های گیمینگ سطح پائین و ۷۵۰+ وات برای سیستم های سطح بالا و overclock را در نظر بگیرید. استفاده از دو منبع تغذیه معمولاً ایده خوبی نیست مگر اینکه دو سیستم جدا داخل کیستان داشته باشید.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 11

گام یازدهم: درایو نوری می خواهید؟

در نظر بگیرید که برای چه مواردی از آن استفاده خواهید کرد؟ رایت CD و DVD؟ قابلیت DVD ضروری است؟ باید قابلیت Blu-ray داشته باشد؟ بر اساس این سوالات باید انتخابتان را انجام دهید. یک DVD رایتر معمولی نیاز های اکثر کاربران را برطرف می کند ولی Blu-ray نیز ارزش هزینه اضافی را دارد. با این حال برایتان گران تمام خواهد شد.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 12

گام دوازدهم: سیستم صوتی؟

برای اغلب کامپیوتر ها، سیستم صوتی (بلندگوها / هدست) تعیین کننده کیفیت است ولی اگر می خواهید سیستم خود را ارتقاء دهید، به دنبال یک کارت صدای داخلی باشید. صدای دیجیتال (اپتیکال یا کواکسیکال) یا آنالوگ (۳٫۵ میلیمتری استاندارد برای اغلب سیستم ها)، ۲۴بیت (HD) یا ۱۶ بیت (SD)؟ کارت صدای AS97 چیزی است که در اکثر سیستم ها آن را خواهید دید، ولی برخی مادربرد ها بصورت آنبورد از کارت صدای HD استفاده کنند. بنابراین با انتخاب یک مادربرد مناسب این نیازتان برطرف خواهد شد.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 13

گام سیزدهم: تا اینجا چه چیزهایی بدست آورده ایم؟

بر اساس اجزای انتخابی، باید به فکر یک سیستم خنک کننده نیز باشید. برای اکثر سیستم ها (حتی سیستم های سفارشی)، خنک کننده های هوایی مناسب خواهند یود، حتی اگر به معنای استفاده از ۳ یا ۴ عدد فن در داخل کیس باشد. اغلب سیستم ها نیاز به خنک کننده های مایع ندارند مگر دارای High Over Clocking باشند و یا بالای ۱۲۰۰ دلار هزینه برداشته باشند. سیستم های خنک کننده مایع، نسبتاً گران قیمت هستند (حدوداً ۲۰۰ دلار) ولی اگر سیستم تان بشدت گرم می شود، ممکن است خنک کننده های مایع انتخابی ضروری شما باشد.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 14

گام چهاردهم: تبریک می گویم، هم اکنون یک کامپیوتر را سفارشی سازی کردید!

اکنون اجازه دهید به لوازم جانبی بپردازیم.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 15

گام پانزدهم: صفحه نمایش.

اغلب افراد با یک مانیتوز ساده قانع می شوند، ولی باید تصمیم بگیرید که مانیتور عریض می خواهید یا نه؟ (مانیتور های عریض برای بازی کردن بسیار مناسب هستند چرا که زمینه دیداری زیادی را در اختیارتان قرار می دهند و این به این معنی است که می توانید فضای بیشتری از صحنه نبرد را ببینید. سپس نگاهی به کارت گرافیکتان بیاندازید و ببینید بیشترین مقدار و مقدار توصیه شده رزولوشون آن چقدر است؟ با چه رزولوشونی می خواهید بازی های را اجرا کنید؟ می توانید با اندکی جستجو مانیتور مورد نظرتان را با رزولوشونی مناسب پیدا کنید که هم به آسانی در ابعادی بزرگ به گشت و گذار در وب بپردازید، تنظیمات آسانی داشته باشد و در عین حال تحت تنظیمات سطح پایین نیز بازی ها را با کیفیت اجرا کند. برای تجربه لذت بصری بیشتر، به دنبال مانیوتر های HD باشید که  کیفیت ۱۰۸۰p را پشتیبانی می کنند و یا حتی کیفیت ۴k. ولی ابتدا مطمئن شوید که کارت گرافیکتان این کیفیت ها را پشتیبانی می کند.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 16

گام شانزدهم: صدا

قبلاً در رابطه با صدا صحبت کرده ایم ولی برای هدفون و بلندگو تعداد زیادی انتخاب وجود دارد. برندهایی مانند beats، Creative، Logitech و … ولی اگر به دنبال این برندها باشید باید صرف حداقل ۵۰ دلار را در نظر بگیرید. چرا که محصولات این برند ها در رنج قیمت های پایین تر از کیفیت پائینی برخوردارند. برای هدست های مخصوص بازی دنبال برندهایی چون Creative، Logitech، Razer باشید و برای میکروفون برندهای Blue Yeti یا Blue Snowball را ببینید چرا که جفت خوبی برای هدست هایتان خواهند بود.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 17

گام هفدهم: صفحه کلید.

در این قسمت انتخاب های فراوانی خواهید داشت. برند لاجیتک در رنج قیمت های ۴۰ تا ۱۰۰ دلار انتخاب های بی نظیری را برایتان خواهد داشت. Razer انتخاب های بهتری را در محدوده قیمت بالاتر را پیشنهاد می دهد. برند Corsair صفحه کلید های مکانیکی با کلید های Cherry MX را برایتان به ارمغان می آورد. در نظر داشته باشید که هنگام بازی کردن ممکن است بخواهید صفحه کلیدتان دارای کلید های توابعی مانند کلید های صدا یا برنامه ریزی سایر موارد باشد.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 18

گام هجدهم: ماوس.

برندهای Microsoft، Logitech، Razer (بر اساس قیمت، کیفیت و عملکرد) بهترین گزینه های برای محدوده قیمت بالاتر از ۳۰ دلار هستند. حسگر های اپتیکال یا لیزری؟ ماوس های توپی یکی از بدترین ایده ها برای بازی کردن هستند. مدل G502 برند Logitech و یا مدل Death adder برند Razer بهترین انتخاب ها خواهند بود. ماوس های بی سیم به خاطر لق های ورودی که دارند برای بازی کردن مناسب نیستند.

www.howstart.ir - کامپیوتر مخصوص بازی 19

گام نوزدهم: همچنین به فکر یک محافظ برق برای مواقع ضروری باشید.

این کار به شما اطمینان می دهد که کامپیوترتان از نوسانات برق، یا حتی رعد و برق جان سالم به در خواهد برد. (البته اگر مستقیماً تحت اصابت رعد و برق قرار نگیرید).

 

منبع: ویکی هاو

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده admin
بارگذاری بیشتر در تکنولوژی

۲ دیدگاه ها

 1. زهرا کلاینت

  ژوئن 3, 2020 در 8:57 ق.ظ

  به نظر شما لپتاگ های گیمینگ msi چطورن؟

  پاسخ دادن

  • admin

   ژوئن 4, 2020 در 2:55 ق.ظ

   سلام، در حد قابل قبولی هستند، البته بسته به کانفیگ و نوع اسمبلی که قطعات باهم دارند باید تصمیم نهاییتونو بگیرین، ولی در کل برند MSI کیفیت خوب و قابل قبولی رو در لپ تاپ های گیمینگش ارائه داده تا به الان

   پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توانم سرعت مرورگر Firefox را افزایش دهم؟

Mozilla Firefox در حال حاضر یکی از سریعترین مرورگرهای دنیا می باشد ولی با توجه به تاریخچه …