اگر قصد دارید هارد درایو خود را ارتقاء دهید ما راه را قدم به قدم به شما نشان می دهیم. تنها چهل دقیقه زمان می برد تا شما فضای ذخیره سازی کنسول خود را دو یا چهار برابر افزایش دهید. اگر هارد درایو پلی استیشن ۴ خود را ارتقاء داده اید اما حال می می خواهید آن را به پلی استیشن ۴ پرو خود منتقل کنید نیز می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. فقط مواظب باشید، چرا که سیستم درایو را فرمت می کند. پس حتماً پیش از هر اقدامی از دیتای خود روی پلی استیشن پلاس کلود یا یک درایو دیسک سخت بکاپ بگیرید.

اگر هنگام ارتقای هارد درایو پلی استیشن ۴ خود نمی خواهیم پول زیادی خرج کنید مجبور نیستید که ظرفیت را فدا کنید. HGST 1TB Travelstar 7K1000 یک ترابایت ظرفیت دارد و با سرعت RPM 7200 می چرخد که سریع تر از هارد درایو خود پلی استیشن ۴ است که با سرعت RPM 5400 می چرخد. در نتیجه عملکرد هارد درایو شما اندکی افزایش می یابد. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟

به چه چیزی نیاز دارید:

•    یک پلی استیشن ۴
•    یک پیچ گوشتی
•    یک SATA HDD 2.5 اینچی
•    یک فلش مموری ( ترجیحا ۸ گیگ) یا یک FAT32 USB HDD
•    یک کامپیوتر یا لپ تاپ با اینترنت
•    یک کنترل گر پلی استیشن ۴
•    یک کابل میکرو یو اس بی
•    قدم اول: خریدن یک درایو دیسک سخت

گام اول: جایگزین مناسب را بیابید

اولین کاری که باید بکنید یافتن یک هارد درایو جایگزین است. پلی استیشن ۴ از یک هارد درایو SATA 2.5 اینچی استفاده می کند، مدلی که معمولاٌ در لپ تاپ ها و یا هارد درایوهای اکسترنال سوپر اسلیم استفاده می شود.
طول این هارد درایو همچنین باید کمتر از ۹٫۵ میلی متر باشد تا درون سخت افزار پلی استیشن ۴ جا شود. این امر باعث می شود که انتخاب های شما کمی محدود شود چرا که بیشتر درایوهای دو ترابایتی خیلی بزرگ هستند.

چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟

ما از یک درایو یک ترابایتی  Western Digital استفاده کردیم که فضای ذخیره سازی آن دو برابر هارد درایو  ۵۰۰ گیگابایتی پلی استیشن ۴ است. این درایو ها مقرون به صرفه نیز هستند.
شما هنگام خریدن هارد درایو علامت  ‘rpm’ را می بینید. این علامت بیانگر سرعت درایو است. بیشتر مدل ها، از جمله هارد درایو استاندارد پلی استیشن ۴ rpm 5400 می باشند.
اگر می خواهید سرعت شما به صورت چشمگیری نغییر کند یک درایو rpm 7200تهیه کنید. البته قیمت آن کمی بیشتر است.
اگر می خواهید عملکرد شما خیلی بهتر شود می توانید یک درایو حالت جامد نصب کنید. البته این ارتقا خیلی برایتان گران تمام می شود.

قدم دوم: از پلی استیشن ۴ خود بکاپ بگیرید

هارد درایو را دریافت کردید؟ قدم بعدی این است که از هر چیزی که نمی خواهید روی پلی استیشن خود از دستش بدهید بکاپ بگیرید. خبر بد این است که نمی توانید از نصب بازی ها بکاپ بگیرید. باید خیلی چیزها را دوباره دانلود کنید.
البته مشترکین پلی استیشن پلاس لازم نیست نگران ذخیره سازی بازی ها باشند چرا که بازی های آن ها به صورت خودکار روی فضای ابری ذخیره می شود. با این حال اگر می خواهید خیلی امن پیش بروید می توانید با استفاده از یک فلشش مموری یا هارد درایو اکسترنال از آن بکاپ بگیرید.
فقط کافی است که درایو را متصل کنید، سپس در منو پلی استیشن مراحل زیر را طی کنید: settings > application saved data management > saved data in system storage. در این قسمت گزینه ای مبنی بر ذخیره اطلاعات روی درایو یو اس بی می بینید. بازی ها را یکی یکی انتخاب کنید تا هیچ گزینه ای را از دست ندهید.

قدم سوم: باز کردن هارد درایو

حال که خیالتان از بابت بازی هایتان راحت شد اطمینان یابید که هیچ دیسکی در کنسول شما نیست. سپس پلی استیشن ۴ خود را کاملاً خاموش کنید. اگر در حالت عادی پلی استیشن ۴ شما در حالت استند بای قرار می گیرد دکمه پلی استیشن را فشار دهید تا منو Power دیده شود. گزینه turn off PS4 را انتخاب کنید. سپس همه ی کابل های پلی استیشن ۴ را جدا کنید. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟پلی استیشن ۴ خود را روی یک سطح صاف قرار دهید. یک دست خود را روی صفحه براق بالایی قرار داده و آن را کمی فشار دهید تا کنار برود. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟وقتی که کاور را آزاد کردید می توانید آن را بردارید. نگران نباشید در این قسمت هیچ اتفاق بدی نمی افتد. حال می توانید هارد درایو را ببینید. برای باز کردن هارد درایو در پلی استیشن ۴ اسلیم با دست کاور پلاستیکی را باز کنید. قفل آن در قسمت سمت چپ پلی استیشن ۴ اسلیم در پشت کسنول قرار دارد. وقتی که قفل پلاستیکی را باز کردید می بینید که هارد درایو با یک پیچ سر جای خود قرار گرفته است. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟برای باز کردن هارد درایو پلی استیشن ۴ پرو سیستم را برعکس روی یک سطح صاف قرار داده و پنل پلاستیکی کوچکی را در پشت آن بیابید. برای باز کردن آن از گیره کوچکی که کنار درگاه اترنت قرار دارد استفاده کنید.

گام چهارم: کدی را آزاد کنید

روی پلی استیشن ۴ های معمولی می بینید که هارد درایو کاملاً قابل دید نیست. برای باز کردن چهارچوب آن فقط کافی است یک پیچ را باز کنید. این پیچ بزرگترین پیچی است که روی سطح فلزی می بینید که علامت پلی استیشن روی آن حک شده است.چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟وقتی که پیچ را باز کردید می توانید کدی درایو را به صورت افقی از بدنه پلی استیشن ۴ خارج کنید. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟برای جایگزینی درایو سخت در پلی استیشن ۴ اسلیم و پلی استیشن ۴ پرو کافی است که پیچی را که کدی را در جای خود قرار داده خارج کنید. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟سپس به راحتی می توانید کدی هارد درایو را خارج کنید. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟

گام پنجم: خارج کردن هارد درایو

چهار پیچ دیگر وجود دارد که هارد درایو را در چهارچوب فلزی خود قرار داده است. با یک پیچ گوشتی چهارسو می توانید همه آن ها را باز کنید. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟فقط پیج ها را خارج کنید و قطعه های پاک کن مانندی که کنار پیچ ها قرار دارد و از وارد شدن شوک به درایو دیسک سخت جلوگیری می کند را سر جای خود رها کنید. برای پلی استیشن  اسلیم و پلی استیشن  پرو نیز مراحل به همین صورت است. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟

گام ششم: هارد درایو را تعویض کنید

وقتی که هارد درایو را خارج کردید، کافی است که درایو جدید را در جای خود قرار داده و برعکس همه ی این مراحل را طی کنید.
اگر پلی استیشن  اسلیم یا پلی استیشن  پرو دارید روند به همین صورت است. هارد درایو را روی کدی قرار داده و آن را در کنسول پرو یا اسلیم سر جای خود قرار دهید. پیچ ها را سر جای خود قرار داده و کاور پلاستیکی را دوباره سر جای خود بگذارید. اگر هارد درایو اندازه نیست، ببینید که آیا درایوی که خریده اید حتما ۹٫۵ میلی متری و کمتر از ۲٫۵ اینچ است یا خیر. اگر همه چیز خود پیش برود این روند نباید بیش از ۱۵ دقیقه وقت شما را بگیرد.

گام هفتم: نرم افزار پلی استیشن ۴ را دانلود کنید 

حال شما یک پلی استیشن ۴ با حافظه کاملاٌ خالی دارید. سیستم عامل کنسول روی هارد درایوی که خارجش کردید قرار دارد و درایوی که اکنون روی کنسول شماست کاملاٌ خالی است. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟شما باید با استفاده از یک کامپیوتر دیگر نرم افزار آن را دانلود کنید. می توانید آن را در وبسایت پلی استیشن بیابید. حجم آن تقریباً یک گیگابایت است.

پشتیبانی درایو دیسک سخت اکسترنال 

با به روز رسانی سفت افزار ۴٫۵ پلی استیشن ۴  می توانید با استفاده از یک درایو دیسک سخت اکسترنال فضای ذخیره سازی خود را افزایش دهید. برای استفاده از این روش کافی است که یک درایو سخت اکسترنال با ظرفیت حداکثر ۸ ترابایت و اتصالگر یو اس بی ۳٫۰ داشته باشید. چگونه می توانم هارد دیسک پلی استیشن 4 را ارتقاء دهیم؟سپس درایو را به کنسول خود متصل کرده تا بتوانید بازی ها و اپلیکیشن ها را مستقیماٌ دانلود، ذخیره و نصب کنید. شما همچنین می توانید هر فایلی را که قبلاٌ روی هارد درایو داخلی کنسول خود ذخیره کرده اید را به درایو اکسترنال خود منتقل کنید.  وقتی که درایو اکسترنال خود را متصل می کنید می توانید مانند درایو داخلی خود با استفاده از صفحه نمایش خانه پلی استیشن ۴ به آن دسترسی داشته باشید.

منبع: techradar

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده Milad Xan
بارگذاری بیشتر در تکنولوژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توانم سرعت مرورگر Firefox را افزایش دهم؟

Mozilla Firefox در حال حاضر یکی از سریعترین مرورگرهای دنیا می باشد ولی با توجه به تاریخچه …