خانه وسایل نقلیه خرید و فروش چگونه می توانم ماشین دست دوم خوب بخرم؟

چگونه می توانم ماشین دست دوم خوب بخرم؟

16 ثانیه خوانده شده
۰
0
www.howstart.ir - how bu a secondhand car 1

خرید ماشین دست دوم یکی از مواردی در زندگی هر فرد است که محتمل تحمل ریسک و اضطراب بالایی می شود. حال ما می خواهیم تا این ریسک و اضطراب را برای شما تا حد ممکن کاهش دهیم. هدف این مقاله کاهش سردرگمی های خریداران هنگام خرید یک ماشین دست دوم خواهد بود. قبل از خرید مراحل زیر را با دقت مطالعه نمائید تا هیچ ترس و اضطرلبی را در ذهن نداشته باشید. با چگونه شروع کنم همراه باشید با این آموزش پر محتوا:

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 1

گام اول: بودجه ای را که برای خرید ماشین در نظر گرفته اید را مشخص کنید.

مقدار پولی را که می خواهید برای این کار صرف کنید مشخ کنید. تا حد امکان علاوه بر هزینه خرید ماشین، هزینه های جانبی مانند هزینه انتقال سند، هزینه انواع بیمه ها، تعمیرات بعد از خرید، خریدن لوازم جانبی مورد نظر مانند لاستیک و… را نیز در نظر بگیرید. امکان دارد که هزینه ای که در نهایت صرف خواهید کرد با توجه به انتخاب ها، نوسانات بازار و سطح انتظاراتتان و تصمیم گیریهایی که در موقعیت های مختلف می کنید، کمی بیشتر از بودجه ی پیش بینی شده ی اولیه تان باشد. پس بهتر است سعی کنید محدوده ای معقول برای حداقل و حداکیر بودجه ای که قرار است صرف این کار کنید معلوم کرده و از آن پیشی نگیرید.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 2

 

گام دوم: ماشین هایی که در محدوده بودجه شما قرار دارند را پیدا کنید.

بعد از اینکه محدوه ی بودجه تان را تعیین کردید، ۱۵ تا۲۰ در صد از کل مبلغ را برای مخارج پیش بینی شده و پیش بینی نشده علاوه بر قیمت خودرو کنار بگذارید. با در نظر داشتن ۸۰ درصد باقیمانده، تمامی ماشین هایی که در بازار موجود هستند را با توجه به مدل، سال تولید و قیمت، لیست کنید. برای آگاهی از قیمت ها می توانید به بنگاه های خرید و فروش ماشین، قسمت آگهی روزنامه های محل زندگی یا وبسایت های خرید و فروش ماشن های دست دوم مانند باما و راهنما و دیوار و… مراجعه کنید.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 3

 

گام سوم: ماشین مورد علاقه خود را پیدا کنید.

از آنجائیکه اتومبیل یک وسیله ی خانوادگی است، پس بهتر اس با تمامی اعضای خانواده نسبت به انتخاب ماشین مورد علاقه جمعی تصمیم بگیرید. چرا که قرار است همه از داشتن آن خوشحال باشند. مشخص کنید که ه نوع ماشینی برای شما مناسب است؟

 • کوچک و کم مصرف (هاچ بک)
 • بزرگ و پر مصرف شاسی بلند (SUV)
 • چهار در صندوقدار (سدان خانوادگی)
 • اسپرت کوپه

دو یا سه انتخاب مشخص را قطعی کنید و تمرکز خود را بر روی آنها قرار دهید.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 4

 

گام چهارم: چک لیستی از تمام نکات و مواردی را که در گام های پیش رو می خوانید، تهیه کنید.

برای اینکه هنگام خرید ماشین احساس سردرگمی نکنید و چیزی را فراموش نکنید، لیستی تهیه کنید از تمام مواردی که باید قبل از خرید ماشین به آنها توجه کنید. نمونه لیست را بر روی نیمی از کاغذ A4 پرینت کنید و بعد آن را تا کنید تا جای کمتری بگیرد.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 5

 

گام ششم: پولتان را نقد کنید و چندین کاغذ قولنامه به همراه داشته باشید.

هیچ چیز وسوسه انگیزتر از پول نقد نیست. در کارت بانک خود مبلغ مورد نظر را وارد کنید. بهتر است با خودتان قولنامه داشته باشید. ممکن است ساعتی بعد از ترک شما ماشین به مبلغی وسوسه انگیزتر فروخته شود. هنگامی که از خرید ماشین مطمئن شدید حتما آن را قولنامه کنید و به بعد موکول نکنید. نمونه قولنامه را می توانید در بالای همین صفحه دانلود کنید.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 6

 

گام هفتم: صبح زود بیدار شوید و یک روزنامه محلی بخرید.

بهتر است سریع عمل کنید. اگر دیر بجنبید ممکن است اتوموبیل دلخواهتان را از دست بدهید. بسیاری از بنگاه ها، افرادی را مامور خرید ماشین های خوش قیمت یا در اصطلاح اکازیون می کنند. پس بهتر است که از آنها و دیگر رقبا پیشی بگیرید.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 7

 

گام هفتم: با فروشنده تماس بگیرید.

مدل هایی که از قبل برای خرید مشخص کرده بودید را در روزنامه پیدا کنید، با فروشنده تماس بگیرید و سوالات زیر را در صورتی که در در آگهی مشخص نشده اند از فروشنده بپرسید:

 • قیمت خودرو: قیمت نهایی خودرو را از فروشنده بپرسید.
 • سال تولید خودرو: در مورد سال تولید و مالکین قبلی سوال کنید.
 • میزان کارکرد: میزان کارکرد ماشین با وضعیت سلامت خودرو از لحاظ فنی و ظاهری نسبت مستقیم دارد.
 • ضربه، رنگ، خوردگی، خط و خش: در مورد سابقه تصادف، رنگ شدگی و وضعیت ظاهری سوالات کلی بپرسید.
 • بیمه، لاستیک، لوازم جانبی: این موارد روی قیمت نهایی خودرو تاثیرگذار هستند.
 • علت فروش: نوع پاسخ فروشنده و میزان قانع کنندگی آن می تواند بر روی اعتماد شما نسبت به ماشین و فروشنده تاثیر بگذارد.
 • مکان فعلی خودرو و اولین زمان ممکن برای بازدید: این سوال می تواند به اولویت بندی شما برای بازدید از خودروهای مختلف آگهی شده کمک کند.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 8

 

گام هشتم: با توجه به سوالات، ماشین های مورد نظر را اولویت بندی کنید.

سرعت عمل در این مرحله بسیار اهمیت دارد. اگر ماشین دست دومی با شرایط شما همخوانی نداشت آن را به ته لیست و اگر خودرویی شرایط استثنایی داشت آنرا به اول لیست بازدید خود منتقل کنید. با فروشنده برای بازدید هماهنگ کنید. می توانید در طول مسیر چندین خودرو را بازدید کنید. بعضی از انتخاب های شما در همان چند ثانیه اول از لیست خط خواهند خورد.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 9

 

گام نهم: اعتماد نکنید و تحت تاثیر جو حاکم قرار نگیرید.

اجازه ندهید ظاهر افراد، شرایط و حرف آنها روی شما تاثیر بگذارد. دقیقا طبق چک لیست خود پیش بروید.در زمینه ی خرید و فروش ماشین دست دوم افراد کلاه بردار از شیوه های گوناگونی استفاده می کنند که حتی ممکن است به ذهن شما هم خطور نکند. ممکن است شما را تحت فشار بگذارند و از اینکه زیادی احتیاط می کنید، حتی شما را مسخره کنند. اما اینکه فرصت خرید ماشین از دست برود، بسیار بهتر از این است که پولتان را از دست بدهید.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 10

 

گام دهم: وضعیت ظاهری و فنی ماشین را چک کنید.

در مرحله نهایی خرید، نیاز به یک متخصص دارید اما بررسی های اولیه را خودتان می توانید انجام دهید. ماشین دست دوم را باید در زیر نور خورشید به خوبی بررسی کنید و موارد زیر را چک کنید:

 • بدنه ماشین را بررسی کنید که رنگ شدگی نداشته باشد. تشخیص رنگ شدگی ماشین حتما نیاز به تجربه دارد و در مرحله پایانی خرید حتما ماشین را به یک صافکار و نقاش با تجربه نشان دهید. اگر متوجه رنگ خوردگی ها نشوید بعداً مجبور خواهید بود ماشین را هنگام فروش، ارزانتر از قیمت واقعی به علت تصادفی که خودتان مرتکب نشده اید بفروشید.
 • حتما زیر ماشین را از بیرون و از درون (زیر کفی ها و موکت ها در صورت امکان) وارسی کنید که پوسیدگی، زنگ زدگی و آثار جوشکاری وجود نداشته باشد.
 • درها و حاشیه درها را چک کنید. اگر درها به راحتی باز و بسته نمی شوند و اگر حاشیه درها یکسان نیستند، نشانه تصادف خودرو است.
 • لاستیک ها را چک کنید. اگر تایر ها (مخصوصا چرخ های جلو) بیش از حد ساییده شده باشند، باید هزینه ای برای تعویض لاستیک ها کنار بگذارید.
 • زیر کاپوت را نگاهی بیندازید. آثار ضربه بر روی رادیاتور نشانه تصادف از جلو می باشد. اگر سرپیچ روی قطعات یا کاور موتور کم  باشد نشانه این است که تحت تعمیر بوده است.
 • از فروشنده یا دوستی بخواهید که چندین بار پدال گاز را تا ته فشار دهد. اگر دود آبی رنگی دیدید، نشانه این است که ماشین روغن سوزی دارد.
 • داخل خودرو را چک کنید. آثار ساییدگی شدید بر روی دنده، فرمان و پدال ها نشان دهنده این است که ماشین کارکرد بالایی داشته و تحت فشار بوده است.
 • کیلومتر شمار را چک کنید. اگر میزان کارکرد و حرکت اتومبیل در کیلومتر شمار نسبت به ساییدگی اجزای درونی و بیرونی و سال تولید خودرو همخوانی نداشته باشد، احتمالا دستکاری شده است.
 • سوار ماشین شوید، کلید را بچرخانید و استارت بزنید. ماشین باید بلافاصله روشن شود و صدای اضافی از موتور شنیده نشود.
 • تمامی لوازم الکترونیکی ماشین را چک کنید: کولر، برف پاک کن، چراغ جلو، چراغ عقب، مه شکن، تنظیمات الکترونیکی فرمان، صندلی و آینه ها، سیستم صوتی و غیره
 • به دنده یک بروید و حرکت کنید. اگر هنگام تعویض دنده ها صدای عجیبی شنیدید و این وضعیت چندین بار تکرار شد، نشان دهنده مشکلی در سیستم گیربکس ماشین است.
 • هنگام رانندگی اجازه ندهید صحبت های فروشنده و صدای سیستم صوتی ماشین مزاحم شنیدن صدای موتور و سیستم تعلیق ماشین شود. سیتم صوتی را خاموش کنید و در صورت لزوم از فروشنده سوال کنید.
 • هنگام حرکت به سمت جلو دست خود را از روی فرمان بردارید؛ اگر ماشین به یکی از دو سمت منحرف شد مشکلی در سیستم تعلیق ماشین وجود دارد که گاهی فقط علتش تنظیم نبودن باد چرخ ها است.
 • با ماشین به هر دو سمت دور کامل بزنید و عملکرد ماشین را هنگام عبور از دست انداز چک کنید.
 • دنده عقب را فراموش نکنید.
 • لاستیک زاپاس، جک و جعبه آچار را چک کنید.
 • از باز و بسته شدن راحت تمامی درها از جمله صندوق عقب و سالم بودن قفل مرکزی یا دزدگیر ماشین اطمینان حاصل کنید.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 11

 

گام یازدهم: ماشین را قولنامه کنید.

هنگامی که مرحله اولیه بررسی وضعیت ظاهری و فنی خودرو را به پایان رساندید و قصد خرید آن را داشتید، از فروشنده بخواهید که با همدیگر نزد تعمیرکار و صافکار مورد نظر شما بروید و در صورت تایید آنها ماشین را قولنامه کنید. بهتر است از روز قبل با یک تعمیرکار و یک صافکار و نقاش صحبت کنید و ازآنها بخواهید که در ازای مبلغی ماشین هایی که روز بعد پیش آنها می برید را کاملا بررسی کنند. بعد از اطمینان از وضعیت ماشین برای قولنامه:

 • مطمئن شوید که تمامی مدارک شناسایی فروشنده به عنوان مالک، کارت شناسایی خودرو و سند برای قولنامه حاضر باشد. حتما در حضور مالک خودرو قولنامه را انجام دهید و تمامی مدارک را چک کنید.
 • شماره شاسی و شماره موتور را با کارت ماشین و سند مقایسه کنید.
 • مدارک شناسایی مالک خودرو مانند کارت ملی و گواهی نامه را با مشخصات مندرج روی سند و کارت ماشین مطابقت دهید.
 •  در این مرحله می توانید در مورد قیمت نهایی خودرو بحث کنید. از آنجایی که فروشنده خود را پای معامله می بیند و پول شما هم نقد است احتمالا فروشنده بر سر قیمت با شما کنار خواهد آمد. در مورد هزینه های نقل و انتقال با فروشنده به توافق برسید.
 • قولنامه باید در ۲ نسخه تنظیم شود که یک نسخه نزد خریدار و دیگری نزد فروشنده نگهداشته می شود. با توجه به مدارک شناسایی خودتان، فروشنده و مشخصات ماشین، قولنامه را پر کنید. وضعیت کنونی خودرو را به طور کامل در قولنامه ذکر کنید. رنگ شدگی، مشکل فنی، لاستیک زاپاس، متعلقات و…
 • قیمت توافقی را در قولنامه بنویسید و طریقه پرداخت مبلغ را ذکر کنید. در صورت پرداخت چکی حتما شماره چک را در قولنامه بنویسید. اگر مبلغی از پول را بعدا می خواهید پرداخت کنید، زمان و طریقه پرداخت را در قولنامه ذکر کنید.
 • در قولنامه ذکر کنید که به هر علتی اگر مورد معامله قانوناً قابل انتقال به خریدار نبوده، فروشنده موظف است کلیه هزینه هایی راکه خریدار متقبل شده، پرداخت نموده و مبلغی (که در قولنامه قید می شود) به عنوان خسارت به خریدار پرداخت نماید.
 • هر دو طرف معامله به همراه یک شاهد باید تمامی برگه ها را امضا کنند و انگشت بزنند.

 

www.howstart.ir - how bu a secondhand car 12

 

گام دوازدهم: خودرو را هرچه سریعتر در دفتر اسناد رسمی به نام کنید.

به یک دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید و از آخرین روند چگونگی نقل و انتقال سند خودرو اطلاع پیدا کنید.

نکته ها: 

 • اگر نسبت به فروشنده و انجام معامله احساس خوبی ندارید، بهتر است منصرف شوید.
 • هرگز به حرف فروشنده اعتماد نکنید.
 • برای خرید ماشین دست دوم بهترین گزینه خرید از دوستان و آشنایان است. مزیت خرید از دوستان و آشنایان این است که از تاریخچه خودرو و چگونگی وضعیت آن اطمینان دارید.
 • هیچ ارزانی بی علت نیست. اگر ماشینی بیش از اندازه زیر قیمت بازار قیمت داشت باید به چیزی شک کرد.
 • در هنگام تنظیم قولنامه تمام مبلغ را یکجا پرداخت نکنید. پرداخت باقی مبلغ خودرو را به بعد از دریافت برگه عدم خلافی و حضور فروشنده در دفتر اسناد رسمی برای انتقال سند، موکول کنید.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده admin
بارگذاری بیشتر در خرید و فروش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توانم قطعات خودرو را بشناسم؟(بخش دوم)

در بخش اول سری مقالات قطعات مهم خودرو قطعات مهمی را شرح دادیم حالا به بخش دوم مقاله می‌پرد…