خانه وسایل نقلیه تعمیرات و نگهداری چگونه می توانم ماشینم را در هوای سرد روشن کنم؟

چگونه می توانم ماشینم را در هوای سرد روشن کنم؟

6 ثانیه خوانده شده
۰
0

هوای سرد زمستان می توانید برای باتری ماشین مشکلاتی را ایجاد کند. به همین خاطر مهم است تا برای این فصل و مشکلات احتمالی خودرویتان آماده باشید. با چگونه شروع کنم همراه باشید تا یاد بگیرید که چگونه مشکل روشن نشدن خودرو را در سرمای زیاد حل کنید و چگونه حتی از این مشکل جلوگیری کنید.

 

بخش اول: روشن کردن موتور

 

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 1

گام اول: در صورتی که شک دارید باتری در طی چند روز خالی شده است، درب های خودرو را بسته و تمامی موارد جانبی را خاموش کنید.

این کار شامل بخاری، چراغ ها، رادیو ضبط و هر چیز دیگری نیز می شود. با خاموش کردن این دستگاه ها قدرت باتری برای استارت زدن به حداکثر خواهد رسید. هرچند اگر قبل از آخرین باری که خودرو استارت خورده باشد، به مدت حداقل ۲۰ دقیقه خودرو را حرکت داده باشید، این شانس را دارید که باتری در این مدت شارژ شده باشد و استارت زدن را برایتان راحت تر بکند.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 2

گام دوم: کلید را روشن کرده و به مدت حداکثر ۱۰ ثانیه استارت بزنید.

هرگز بیش از ۱۰ ثانیه استارت را نگه ندارید چرا که نگهداری بیش از اندازه استارت موجب گرمایش بیش از حد آن خواهد شد. اگر در این مدت خودرو روشن نشد، ۱ تا ۲ دقیقه صبر کرده و دوباره امتحان کنید.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 3

گام سوم: اگر موتور روشن نشد، اجازه دهید باتری ریکاوری کند.

اگر ماشین بعد از یک یا دو بار استارت زدن روشن نشد، استارت زدن را متوقف کرده و چند دقیقه صبر کنید. این مدت زمان به باتری فرصتی می دهد تا ریکاوری کرده و قدرتش را باز یابد و همچنین مقداری نیز گرم تر خواهد شد. از همه مهمتر این مدت زمان به موتور و محفظه جرقه زنی فرصت می دهد تا خودش را سرد کرده و از گرمایش بیش از حد محفوظ باشد.

 • اگر خودرو تا مرز روشن شدن پیش می آید ولی روشن نمی شود، استراحتی به آن داده و دوباره شروع کنید. ولی اگر باتری هیچ کمکی به روشن شدن نکرد، مجبورید تا بوسیله ی استارت جهشی خودرو را روشن کنید.
 • اگر بعد از تلاش زباد برای روشن کردن، باتری هنوز هم سرحال نبود، باید باتری را گرم کنید. می توانید این کار را با جدا کردن باتری و آوردن آن به داخل منزل و قرار دادن آن در یک محل گرم انجام دهید. با جدا کردن باتری صدمه ای به خودرو نخواهید زد ولی گرم کردن آن بطوریکه بتواند عملکرد مناسبی در سرمای زمستان داشته باشد، حدوداً دو ساعت زمان خواهد برد.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 4

گام چهارم: دفترچه راهنمای خودرو را بخوانید.

امروزه تقریباً تمامی خودرو ها در داخل دفترچه راهنمایشان، دستوراتی را برای روشن کردن موتور در هوای سرد دارند که شما می توانید به وسیله ی این دستورالعمل ها خودرو را روشن کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر دفترچه راهنمای خودرویتان را مطالعه کنید.

 • اگر دفترچه خودرویتان را ندارید، می توانید از نمایندگی های مجاز سفارش داده و یا از سایت اینترنتی دانلود کنید. به سادگی با تایپ کردن عبارت دفترچه راهنمای خودروی … موتور های جستجو زحمت این کار را برای شما خواهد کشید.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 5

گام پنجم: در اتومبیل هایی با قدمت ساخت بیش از ۲۵ سال، با موتور کاربراتوری، هنگام استارت زدن به آرامی پدال گاز را فشار دهید.

این کار مقدار کمی سوخت را به داخل محفظه جرقه خواهد فرستاد که می تواند کمک بزرگی به روشن شدن موتور بکند. اما اینجام این کار در موتورهایی با تکنولوژی سوخت تزریقی نیاز نخواهد بود. اگر خودریتان در حدود ۱۵ سال یا کمتر سابقه تولید داشته باشد، از تکنولوژی سوخت تزریقی الکترونیکی بهره می برد.

 

 

بخش دوم: استارت جهشی در باتری های خالی شده.

 

 

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 8

گام اول: اگر باتری کاملاً تخلیه شده باشد، از استارت جهشی استفاده کنید.

اگر استارت ماشین به کلی زده نمی شود و یا خودرو اصلاً روشن نمی شود، باید از استارت جهشی استفاده کنید. در این صورت به یک جفت کابل اتصال باتری به باتری و یک خودروی روشن نیاز خواهید داشت.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 6

گام دوم: خودروی روشن را تا حد ممکن به اتومبیل تان نزدیک کنید.

باید کاپوت جلوی خودرو ها کنار هم و یا روبروی هم باشند.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 7

گام سوم: کابل های اتصال را به پایانه های مناسب وصل کنید.

به علامت های + و – بر روی کابل اتصال دقت کنید. کابل دارای علامت + را به پایانه های مثبت در باتری هردو خودرو وصل کنید. همچنین کابل دارای علامت – را نیز به پایانه های منفی باتری ها متصل کنید.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 79

گام چهارم: به باتری مرده (خالی) اجازه دهید به مدت چند دقیقه توسط باتری پر، شارژ شود.

زمانی که می خواهید خودرویی با باتری خالی را روشن کنید، گاز دادن در خودروی دیگر مفید خواهد بود (۲۰۰۰ دو در دقیقه کافی است).

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 10

گام پنجم: کابل های اتصال را سریعاً جدا کنید ولی همچنان موتور هر دو خودرو را برای اطمینان از شارژ شدن باتری ها برای استارتی دیگر، به مدت چندین دقیقه روشن نگه دارید.

از آنجائی که خودرو های مدرن امروزی دستگاه تولید برق متناوب دارند (آلترنیتیو)، قادرند تا ولتاژ باتری را حتی در دور موتور های بسیار کم و حالت ایستای موتور حفظ کنند.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 11

گام ششم: در صورت نیاز، باتری را تعویض کنید.

در بعضی نقطه ها از طول عمر یک خودرو، باتری باید تعویض گردد. به این علت که باتری های خودرو ها عمر سرویس دهی محدودی دارند، و هیچ نوع مراقبت و حفظ ولتاژی به معکوس شدن تأثیر مواد شیمیایی بر روی فلز های داخل باتری منجر نخواهد شد. باتری خودرو ها معمولاً تا چهار سال عمر مفید دارند.

 • اگر قرار است باتری را خودتان تعویض کنید، مطمئن شوید که خودرو خاموش بوده و در حالت پارک با ترمز دستی کشیده شده قرار دارد.
 • همیشه موقع شارژ باتری دستکش و عینک ایمنی داشته باشید. از آنجائیکه باتری ها حاوی اسیدها و گاز هایی هستند که بالقوه خطرناک اند، در صورتی که مشکلی رخ دهد، می توانند به جدّ به شما آسیب برسانند.

بخش سوم: جلوگیری از مشکلات احتمالی

گام اول: موتور را بوسیله بخاری ها کوچک گرم کنید.

بخاری موتور وسیله ی کوچکی است که بر روی موتور نصب شده و به کابل های برق داخلی متصل می شود. این وسیله موتور و روغن موتور را گرم کرده و روشن شدن خودرو را تسهیل می کند. بخاری های موتور گران نیستند ولی باید بصورت مناسب و صحیح توسط مکانیک نصب شوند.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 12

گام دوم: باتری خودرو را گرم نگه دارید.

باتری خودرو در صورت گرم بودن می تواند مقدار بسیار بیشتری نیرو برای استارت اعمال کند. شما می توانید این کار را بوسلیه ی بسته بندی کردن باتری انجام دهید.

 • بسته بندی باتری بوسیله ی یک عایق سرما و یا پتو در اطراف باتری انجام می شود. این عمل نیازمند حداقل یکساعت زمان خواهد بود تا بتواند باتری را گرم کند.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 13

گام سوم: خودرو را در داخل گاراژ پارک کنید.

پارک کردن خودرو درداخل گاراژ، موتور را از بادهای سرد و دمای منجمد کننده محافظت خواهد کرد. در صورت امکان می توانید گاراژ را نیز گرم نگه دارید.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 14

گام چهارم: از روغن موتور رقیق استفاده کنید.

در آب و هوای سرد زمستانی، روغن غلیظ شده و به سرعت در داخل موتور و در قسمت هایی که به روانکاری نیاز دارند، جریان نمی یابد. روغن سبک و رقیق و مناسب فصل زمستان، در دماهای پایین نیز به راحتی جریان داشته و مصرف سوخت را نیز کاهش می دهد. در دفترچه راهنمای خودرو می توانید نوع مناسب روغن موتور را پیدا کنید.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 15

گام پنجم: از سوخت ضدانجماد بهمراه تثبیت کننده استفاده کنید.

سوخت های ضد انجماد، که همچنین به عنوان گاز خشک (در اصل گاز متیل) نیز شناخته می شوند، به مخزن سوخت شما ماده ی ضد انجماد گازی را اضافه می کنند. اگر لوله های انتقال سوخت موتور منجمد شوند، خودرو تا باز شدن آن ها روشن نخواهد شد. بسیاری از جایگاه های سوختی، در طول دوره آب و هوایی سرد به منابع سوختی خودشان ماده ضد انجماد را اضافه می کنند. از جایگاه سوختتان در این مورد سوال کنید.

 • گاز خشک را قبل از سوختگیری به مخزن سوختتان اضافه کنید تا مطمئن شوید بخوبی مخلوط خواهند شد.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 16

گام ششم: برای موتور های دیزل، استفاده از تهویه کننده سوخت را در نظر بگیرید.

تهویه کننده سوخت، افزودنی چند منظوره برای سوخت موتور های دیزلی است. موتور دیزلی در صورتی که از این ماده استفاده کند، در دمای پایین سریع تر روشن خواهد شد و از ژله ای شدن سوخت جلوگیری کرده و عملکرد سوختی مطمئنی را در شرایط زمستانی فراهم خواهد کرد.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 17

گام هفتم: مخزن سوختتان را پر نگه دارید.

روشن کردن یک خودروی یخ زده با مخزن خالی بسیار سخت خواهد بود. پس به خودتان لطف کرده و مخزن سوخت را قبل از هرگونه ایجاد مشکلات احتمالی پر کنید.

 

بخش چهارم: آماده سازی خودرو برای زمستان

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 18

گام اول: برف پاک کن و مایع شیشه شوی ماشین را تعویض کنید.

تیغه های برف پاک کن در سومای زمستان ترک خورده و عملکرد مناسبی نخواهند داشت، که در هنگام رانندگی در شرایط نامساعد خطرناک خواهد بود. دید کم در هوای سرد، به هنگام رانندگی بسیار مشکل آفرین است. پس بسیار مهم است که مطمئن شوید تیغه های برف پاک کن در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند. آن ها در هر دوره ۶ ماهه تعویض کنید.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 19

گام دوم: فشار هوای تایر ها را چک کرده و تایر های برفی داشته باشید.

تغییرات شدید دمایی در زمستان بر روی میزان فشار هوای لاستیک ها تأثیر می گذارند و رانندگی با تایرهایی با فشار باد نا متناسب، به شدت خطرناک است. میزان فشار باد تایر سرد، متفاوت تر از تایر گرم خواهد بود. پس قبل از اندازه گیری فشار باد تایر ها، اندکی با خودرو رانندگی کنید.

 • اگر در محیطی با احتمالات بارش سنگین برف زندگی می کنید، حتما تایر های برفی و زنجیر چرخ با خود داشته باشید. قوانین محلی را برای استفاده از زنجیر چرخ مطالعه کنید. در بعضی از نقاط جهان استفاده از زنجیر چرخ بخاطر صدمه زدن به سطح آسفالت جاده ها، ممنوع است.

www.howstart.ir - روشن کردن خودرو در هوای سرد 20

گام سوم: از باتری خودرو مراقبت کنید.

به دو دلیل، زمستان برای باتری خودرو ها فصل سختی است. اول اینکه باتری بعلّت هوای سرد نخواهد توانست مقدار معین نیروی خود را تولید کند. چرا که فعالیت های شیمیای که باعث تولید الکتریسیته در باتری می شوند، در دمای پایین کندتر خواهند شد. باتری را بصورت دوره ای چک کنید. این کار کمک می کند تا هرگونه مشکلات احتمالی را سریعاً متوجه شده و برطرف کنید ولی این را نیز بدانید که اکثر باتری ها عمری ما بین ۳ تا ۵ سال خواهند داشت.

بعلاوه موتور خودرو در سرما به علت غلظت روغن موتور سخت تر روشن می شود. این وضعیت نیز نیازمند ولتاژ بیشتری از باتری خواهد بود. روغن های مناسب (چند ویسکوزیته) مانند ۱۰W30 بسیاری از این مشکلات را کاهش خواهند داد.

 • پایانه ها و کابل باتری راچک کنید. اگر رسوب سفید و متمایل به سبز نگی را دیدید، نشانگر خوردگی اسید باتری است. به راحتی می توانید توسط مخلوط حوش شیرین و آب بوسیله ی مسواک آن را تمییز کنید.
 • اکثر باتری ها دارای الکترولیت مایع هستند که می توانند تبخیر کرده و یا نشت داشته باشند. بیشتر این نوع باتری ها کلاهکی در قسمت فوقانی دارند که می توانید سطح مایع را با جدا کردن این کلاهک ها مشاهده کنید. اگر سطم مایع پایین باشد، با آب مقطر آن را پر کنید.

 

نکته ها:

 • هرچه قدر می توانید برف و یخ را از ماشین جدا کنید. این کار زمانی را به خودروی روشن می دهد تا خود را گرم کند و همچنین باری اضافه از برف و یخ بر روی خودرو منفعتی برایتان نخواهد داشت. همچنین مطمئن شوید که محفظه مایع شیشه شوی نیز یخ نزده باشد.
 • برای گرم نگه داشتن باتری می توانید شب ها پایانه های باتری را جدا کرده و آن را در منزل نگهدارید. شاید این کار به نظر زمان بر و سخت باشد ولی بهتر از صرف روزانه ۳۰ دقیقه برای روشن کردن خودروبتان با باتری خالی خواهد بود.
 • قبل از حرکت، خودرو را به مدت چند ثانیه روشن بگذارید (بسته به درجه سردی هوا). روغن موتور هنگام سرما چسبناک شده و تا زمانی که گرم نشود بطرز صحیح عملیات روغنکاری را انجام نخواهد داد.

 

هشدار ها:

 • هرگز باتری خودرو را با حرارت مستقیم گرم نکیند.
 • هرگز برای گرم کردن خودرو، زیر آن آتش روشن نکنید.

 

منبع: ویکی هاو

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • مواد مخدر و کودکان

  قدیم‌ترها تنها قربانیان مواد مخدر افراد ۲۰ سال به بالا بودن اما این روزها در مدارس کودکان …
 • پیام‌رسان‌های ایرانی

  چندی است کشور ما هم صاحب پیام‌رسان‌های ملی شده است و شرکت‌های گوناگونی پا به این عرصه گذاش…
 • گرانی بنزین!

  بنزین گران‌ترین سوخت موجود در کشور ماست و به دلیل پایین بودن کیفیت ماشین‌هایمان هر روز بیش…
 • راه های سلبریتی شدن در اینستاگرام

  با افزایش کاربران اینستاگرام درکشور عزیزمان ایران بسیاری از جوانان جویای کار به این شبکه پ…
مطالب بیشتر از این نویسنده admin
بارگذاری بیشتر در تعمیرات و نگهداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توانم قطعات خودرو را بشناسم؟(بخش دوم)

در بخش اول سری مقالات قطعات مهم خودرو قطعات مهمی را شرح دادیم حالا به بخش دوم مقاله می‌پرد…