خانه تکنولوژی چگونه می توانم تصاویر حذف شده را در آندروید بازیابی (ریکاوری) کنم؟

چگونه می توانم تصاویر حذف شده را در آندروید بازیابی (ریکاوری) کنم؟

31 ثانیه خوانده شده
۰
0
www.howstart.ir - بازگردانی تصاویر در آندروید 1

با چگونه شروع کنم؟ در خدمتتان هستیم با آموزشی دیگر درباره نحوه بازگردانی تصاویر در آندروید، با ما همراه باشید.

چه از بر اثر حواس پرتی و اشتباه در لمس و چه بر اثر بی دقتی، همه ما به اشتباه تصاویری را که نباید، از گوشی های آندرویدی خودمان حذف کرده ایم. عکسی را که انگشتتان در آن مشخص است باقی مانده ولی یکی از بهترین شات هایتان که بر حسب اتفاق بهترین عکس امروزتان بود نیز حذف شده است. چه کاری می توانید انجام دهید؟ آیا این امکان وجود دارد که تصاویر حذف شده در سیستم عامل آندروید را بازیابی کرد؟ پاسخ این سوال به فاکتور های زیادی بستگی دارد، اجازه دهید توضیح کاملی در این مورد ارائه کنم:

فایل های حذف شده در واقع حذف نمی شوند، بلکه…

یک مفهوم اساسی در بحث ذخیره سازی در حافظه ها وجود دارد که بارقه ای از امید را ایجاد می کند. به این مفهوم که وقتی تصویر یا فایلی از یک حافظه پاک می شود، در واقع از روی سیستم حذف نمی شود، بلکه فضایی که در حافظه مربوط به آن قسمت بود، اکنون به عنوان فضای آزاد در نظر گرفته می شود. این بدین معنی است که اگر فایل جدیدی در آن قسمت از حافظه دوباره نویسی نشده باشد، فایل های شما دست نخورده باقی مانده اند.

با این حال این روش تضمین شده نیست، چرا که به عواملی همچون فرمت مورد استفاده در حافطه، نحوه رمز گذاری فایل یا دیسک و … بستگی دارد. بعلاوه به احتمال زیاد برای بازگردانی این اطلاعات نیاز به دسترسی روت خواهید داشت.

www.howstart.ir - بازگردانی تصاویر در آندروید 2

حافظه داخلی

برای ذخیره سازی اطلاعات بر روی حافظه داخلی، آندروید نیاز دارد فضای ذخیره سازی را سازماندهی کند تا بداند فایل ها کجا شروع شده و کجا خاتمه می یابند، فایل ها چه نام دارند و سلسله مراتب آن ها و … را مشخص کند. روشی را که مشخص می کند کدام بلوک های حافظه برای این داده ها سازماندهی شوند، با نام سیستم فایل شناخته می شود. انواع مختلفی از سیستم فایل ها وجود دارند، بر روی سیستم عامل ویندوز به احتمال زیاد از NTFS استفاده می کنید، در سیستم عامل مک سیستم فایل +HFS نامیده می شود، و یا در لینوکس طیف وسیعی از سیستم فایل ها قابل انتخاب هستند ولی بحث ما در اینجا محبوب ترین آن ها یعنی ext4 خواهد بود.

از آنجائیکه سیستم عامل آندروید در هسته کرنل خود از لینوکس بهره می برد، اغلب گوشی های آندرویدی از سیستم فایل ext4، و گاهاً از سیستم فایل F2FS (the Flash-Friendly File System) استفاده می کنند. هر سیستم فایل با معیار های خاصی ساخته شده است، مانند سرعت، سازگاری با فایل های فلش، نیرومندی و … .

با اینکه نحوه مدیریت هر کدام از این سیستم فایل ها برای فایل های حذف شده متفاوت است، ولی در حالت کلی همانطور که قبلاً گفته شد، زمانی که فایلی حذف می شود در حالت واقعی از روی سیستم پاک نمی شود بلکه فضایی را قبلا در حافظه اشغال کرده بود، اکنون بعنوان فضای آزاد شناخته می شود.

با این حال برای بازگرداندن فایل ها و تصاویر در حافظه داخلی دو راه وجود خواهد داشت: نخست از طریق اپلیکیشن های بازگردانی اطلاعات مخصوص آندروید مانند DiskDigger و دوم استفاده از برنامه بازیابی اطلاعات نسخه ویندوز مانند Dr.fone.

برای استفاده از تمامی مزایا و ویژگی های اپلیکیشن DiskDigger بایستی تلفن همراه شما دسترسی روت داشته باشد (متقابلاً توضیح داده خواهد شد). در غیر اینصورت برنامه برای بازیابی تصاویر صرفاً به اسکن حافظه کش و تصاویر بندانگشتی بسنده خواهد کرد.

نرم افزار Dr.fone از طریق رابط USB و بوسیله ی گزینه های برنامه نویس (USB Debugging) دسترسی روت دارد. مستندات برنامه در این باره می گویند که نرم افزار ابتدا سیستم شما را روت کرده و بعد از تلاش برای بازیابی فایل ها، دستگاه را به وضعیت روت نشده باز خواهد گرداند. با این وجود استفاده از هرنوع فرایند روت اتوماتیک خطرناک بوده و ممکن است در گوشی شما کار نکند.

دسترسی روت

برنامه های بازیابی اطلاعات برای جستجوی فایل های حذف شده و بازگرداندن آنها نیاز به دسترسی روت دارند. این بدین خاطر است که دسترسی محدود شده در سیستم فایل ها به برنامه های عادی اجازه این کارها را نخواهد داد. این کار نوعی محافظ است چرا که هیچ کس نمی خواهد بدافزار ها و برنامه های مخرب به فایل های حساس و سیستمی ما دسترسی نامحدود داشته باشند. در این صورت عواقب آن یک کابوس امنیتی خواهد بود.

با این حال برای بازگردانی تصاویر در دستگاه های روت نشده این محدودیت فرق چندانی نخواهد داشت. چرا که مشکل اصلی در این مواقع این است که هر گونه اقدامی برای روت کردن دستگاه ممکن است باعث می شود که فضایی که بر اثر حذف ناخواسته فایل ها و تصاویرتان آزاد شده است، بازنویسی شود و این یعنی خداحافظی کردن با اطلاعاتتان!

پس اهمیت تصاویر و فایل ها خواهد بود که به شما می گوید این کار ارزش ریسک کردن دارد یا نه!

SD card (حافظه امن دیجیتال)

بسته به گوشی و نرم افزار دوربین شما، این امکان وجود دارد که تصاویر به جای حافظه داخلی، در کارت حافظه جانبی  یا همان microSD card ذخیره شوند. این روش دارای دو مزیت اصلی است: اول اینکه تصاویر و فایل های دوربین، فضای اصلی تلفن را اشغال نخواهند کرد و برای برنامه های سیستمی و کاربردیتان فضای بیشتری در دسترس خواهد بود، و دوم اینکه در صورت حذف اشتباهی فایل هایتان شانس و احتمال بسیار بیشتری برای بازگردانی آن ها خواهید داشت. با این وجود این کار یک شمشیر دو لبه است، چرا که در صورت مفقود شدن گوشیتان، یابنده به راحتی و تنها با جدا کردن و اتصال کارت حافظه به کامپیوتر به تمامی فایل ها و تصاویر شخصیتان دسترسی خواهد داشت. هرچند شما بر روی گوشی خودتان پین کد و یا قفل های مختلف گذاشته باشید.

www.howstart.ir - بازگردانی تصاویر در آندروید 3

بر خلاف حافظه داخلی، microSD از سیستم فایل FAT32 یا exFAT استفاده می کند. این سیستم فایل ها بسیار ساده تر از نمونه های دیگر مانند ext3، ext4 یا NTFS (که در ویندوز استفاده می شود) هستند. که این بدان معنی است که بازیابی فایل های پاک شده تان آسان تر خواهد بود.

روش بازیابی اطلاعات از حافظه های جانبی بدین صورت است: که ابتدا گوشی آندرویدی خودتان را خاموش کرده و کارت حافظه را جدا کنید. سپس کارت حافظه را به یک کارت خوان وصل کرده و به یک سیستم ویندوزی یا مک متصل کنید. برنامه های رایگان بسیار زیادی وجود دارند که می توانند اطلاعات را از کارت های حافظه بازیابی کنند. پیشنهاد من به شما استفاده از برنامه های Recuva و یا US Data Recovery است. گزینه های بسیاری وجود دارند تا فایل هایتان را بازگردانی کنند ولی به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچ تضمینی برای این کار وجود نخواهد داشت.

پشتیبان گیری در حافظه ابری (Cloud Backup)

برای اجتناب از خطر حذف ناخواسته فایل ها بایستی از راه حل پشتیبان گیری داده ها در فضای ابری استفاده کنید. این روش بسیار ساده است. هر عکس یا ویدئویی که می گیرید به سادگی در فضای ابری شخصیتان آپلود می شوند و شما می توانید در هر موقعیتی که باشید به آن ها دسترسی داشته باشید، حتی از سایر گوشی های هوشمند.

 

www.howstart.ir - بازگردانی تصاویر در آندروید 4

همچنین بدین معنی نیز هست که می توانید تصاویرتان ار از روی حافظه های گوشی پاک کنید چرا که یک کپی از آن ها در فضای ابریتان باقی می ماند. این کار برای آزاد سازی حافظه در گوشی های هوشمند روش بسیار مناسبی است. سرویس هایی مانند Google Photo همچنین به شما این امکان ار خواهند داد تا تصاویری را که بر روی فضای ابری آپلود کرده بصورت خودکار از حافظه گوشی پاک کنند.

در صورتی که نمی خواهید از پیشنهاد گوگل استفاده کنید، برنامه های مشابه بسیاری برای این کار وحود دارند همانند Dropbox، One Drive و Flicker.

خلاصه کلام

از آنجائیکه فرایند بازیابی و بازگردانی فایل ها بر روی پیدا کردن آنها در فضاهای خالی حافظه استوار است، این کار می تواند بسیار سخت و حتی غیر ممکن باشد و هیچگونه تضمینی برای پیدا شدنشان نیست. با این حال شانس این نیز وجود دارد که این فرایند به بهترین شکل انجام شود. در یک تجربه شخصی من توانستم حدود ۹۰ درصد فایل های حذف شده ام را بازیابی کنم. پس اگر تصاویری دارید که به اشتباه پاک شده اند بخصوص اگر بر روی کارت حافظه جانبی باشند، ارزش سعی کردن دارند. در صورتی که می خواهید برای بازگردانی تصاویر گوشی خودتان را روت کنید، پس باید تمامی احتمالات و خطرات ناشی از آن را نیز بپذیرید.

برای دوری از اینگونه مشکلات مطمئن شوید که از تمامی اطلاعات و خصوصاً تصاویرتان در فضای ابری پشتیبان تهیه کنید. حتی می توانید آن ها را در کامپیوتر و یا سایر حافظه ها کپی کنید.

 

منبع: android authority

Save

Save

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده admin
بارگذاری بیشتر در تکنولوژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توانم سرعت مرورگر Firefox را افزایش دهم؟

Mozilla Firefox در حال حاضر یکی از سریعترین مرورگرهای دنیا می باشد ولی با توجه به تاریخچه …