با چگونه شروع کنم؟ در خدمت شما عزیزان هستیم با آموزش کامل مبحث دیپ وب (Deep Web) و دارک وب (Dark Web)؛ با ما همراه باشید:

در طول تاریخ اینترنت به چیزهای بسیاری تشبیه شده است؛ مانند رودخانه، شاهراه و شاید مشهورترین آن ها یعنی یک سری از لوله های درهم تنیده، اما گذشت زمان نشان داد که مناسب ترین واژه برای اینترنت، کوه یخی است.

مانند تخته یخ شناور که از کوه بزرگ یخ کنده شده باشد، تنها ۱۰ درصد شبکه جهانی وب، که اینترنت نام دارد، برای عموم مردم قابل مشاهده است. در زیر سطح آب، شبکه ای مجازی و مرموز وجود دارد که با نام دیپ وب شناخته می شود. جهانی مجازی که توسط موتور های جستجو ایندکس نمی شوند و تنها بوسیله ابزار خاصی می تان به آن ها دسترسی داشت، مانند مرورگر The Onion Router (Tor). شبکه دیپ وب از اتصال نظیر به نظیر (Peer-to-peer) استفاده می کند که برای کاربرانش امکان انتقال اطلاعات بصورت مستقیم و ایمن را فراهم می کند.

شبکه دیپ وب، برای طرفداران حریم شخصی، همیشه از جذابیت خاصی برخوردار بوده است. افرادی که برای پنهان نگه داشتن خودشان از دست تبلیغات و مقامات به دیپ وب پناه می برند. ادوراد اسنودن، افشاگری که از دیپ وب برای جمع آوری اطلاعاتی استفاده کرد که وی را به جنجالی در دنیا بدل نمود و یا خبرنگارانی که در گوشه و کنار جهان برای مرور وب، بخصوص هنگام جستجوی اطلاعات خطرناک و حساس، به دیپ وب روی می آورند.

www.howstart.ir - Dark web 3

اما ماهیت پنهان این شبکه به علت نبود امکان ردیابی، بهشتی را برای افراد خلافکار و مجرم نیز پدید آورده است تا بتوانند آزادانه به انواع کارهای غیر قانونی مانند خرید و فروش داروهای غیر مجاز، فروش کارت های اعتباری دزدیده شده و یا موارد پدوفیلی بپردازند. جاده ابریشمی فروشگاهی اینترنتی و غیر قانونی که بصورت آنلاین و با ارز آینترنتی به نام بیت کوینز (bitcoins) اداره می شد، در سال ۲۰۱۳ بالاخره توسط مقامات بسته شد. این سایت دارای شهرت بسیاری در زمینه های خلاف را مانند خرید و فروش مواد مخدر (از جمله لیست بلند بالایی شامل هروئین، کوکائین و متامفتامین) دارا بود.

شرکت هایی مانند AT&T که مشتاق به بررسی، ردیابی و کنترل فعالیت های بر خط در چهارچوب قوانین خود هستند، بصورت خستگی ناپذیری درحال تلاش برای روشن نمودن گوشه و کنار های تاریک دیپ وب هستند. مقامات دولتی و مسئولین اجرای قانون، نگران دزدی اطلاعتی، قاچاق و نشتی اطلاعات از سیستم هایی که توسط مقامات امنیتی و پلیس آنها استفاده می شوند، هستند. ولی رسوایی ها و اسرار همیشه راه خود را به بخش تاریک و سایه دیپ وب پیدا خواهند کرد و تا زمانی که آینده دیپ وب بعنوان لایه ای تاریک و امن از اینترنت باقی بماند، هیچ کس نخواهد توانست آن را از بین ببرد.

ممکن است فکر کنید که اینترنت منبعی عظیم از اطلاعات است، ولی در واقع تنها یک حلقه از زنجیرهای طولانی و بی شمار شبکه ی زیرزمینی و محتوای مخفی است.

www.howstart.ir - Dark web (6)

دیپ وب (Deep Web) چیست؟

بطور خلاصه دیپ وب بخشی از اینترنت است که از دید ما مخفی است.

 • وب سطحی یا Surface Web 4 : درصد از محتوای شبکه جهانی وب

که همچنین بعنوان وب ظاهری یا “Visible Web” شناخته می شود، محتوایی است که می توان با جستجو در موتور های جستجوگر مانند گوگل یا یاهو به آن دسترسی یافت. این فضا تحت نظر مداوم دولت است.

 • دیپ وب یا Deep Web 96 : درصد از محتوای شبکه جهانی وب

که همچنین بعنوان وب نامرئی یا “Invisible Web” شناخته می شود، محتوایی است که در موتور های جستجو ایندکس نشده و ردیابی آنها بسیار سخت است. تخمین زده می شود که دیپ وب حدود ۵۰۰ برابر بزرگتر از وب سطحی یا Surface Web است.

چگونه می توانم به دیپ وب دسترسی پیدا کنم؟

زمانی که از اینرتنت سطحی استفاده می کنید، مستقیماً به منابع دسترسی داید. این دسترسی مستقیم، اطلاعات دانلودی را، از کجا و چگونه و همچنین موقعیت دقیق شما را ردیابی می کند. در حالی که اطلاعات بر روی شبکه دیپ وب مستقیماً قابل دسترسی نیست. به این علت که اطلاعات نه بر روی یک صفحه، بلکه بر روی دیتابیس ذخیره می شوند که باعث می شود تا موتور های جستجو نتواتتد این اطلاعات را ایندکس کنند.

اطلاعات از هر سیستمی که به متصل به اینترنت است و اطلاعاتی را که می خواهید دارد، برایتان ارسال می شود که به این روش، اتصال نظیر به نظیر یا Peer-To-Peer گفته می شود. برای دسترسی به دیپ وب بایستی از مرورگر های اختصاصی استفاده کنید. TOR (The Onion Router) متداول ترین مرورگر خواهد بود ولی I2P و Free net نیز می توانند گزینه های جایگزین باشند. این روش اشتراک اطلاعات کد گذاری شده، مانیتورینگ یا ردیابی اطلاعاتی را به آن ها دسترسی داشته اید، حریم شخصی و موقعیت شما را بسیار مشکل می کند.

آیا این کار قانونی است؟

پاسخ این سوال «بله» است. شما از مرورگر تور همانند سایر مرورگر ها استفاده می کنید. بسیاری از مردم برای حفظ حریم خصوصیشان در هنگام گشت و گذار در وب، از مرورگر تور استفاده می کنند.

سایر افرادی که از تور استفاده می کنند:

 • ارتش
 • پلیس و واحدهای رسیدگی به جرم و جنایات
 • خبرنگاران
 • افشاگران

www.howstart.ir - Dark web 2

به علت پنهان ماندن و ناشناسی هویتی که تور ارائه می دهد، دیپ وب همچنین بعنوان مرکزی برای کارهای خلاف قانون نیز شهرت یافته است، کارهایی مانند:

 • داروهای غیر مجاز و قاچاق
 • خرید و فروش اسلحه
 • موارد پدوفیلی و پورنوگرافی کودکان
 • استخدام مزدور و قاتل

اگرچه گروه هایی هستند که در دیپ وب این سرویس ها را ارائه می دهند، ولی هیچ گونه مدرکی برای اثبات وجودشان وجود ندارد.

www.howstart.ir - Dark web 1

اثرات بیت کوین (Bitcoins)

فروشگاه جاده ابریشم، سایتی بسیار مشهور در دیپ وب که همچنین بعنوان ای بی دارو (eBay of Drugs) شناخته می شد، محلی برای خرید و فروش هر گونه وسائل خصوصاً داروهای غیر مجاز بود. این کار به وسیله ی بیت کوین، نوعی پول مجازی که توسط سیستم های رمز گذاری شده نظیر به نظیر انجام می گرفت، امکان پذیر شده بود. بیت کوین به کاربران این امکان را می داد که معاملات کسب و کارشان را بصورت ناشناس انجام دهند. همچنین به خلافکاران نیز اجازه می دهد که از سرمایه مجازیشان در فعالیت های غیر قانونی استفاده کنند.

 • سال ۲۰۰۶
  • اولین بیت کوین معامله شد.
 • در سال ۲۰۱۱
  • در ماه ژانویه، جاده ابریشم توسط کاربری “Dread Pirate Roberts” تاسیس شد.
  • در ماه فوریه، ارزش بیت کوین سه برابر شد.
  • در ماه ژوئن، سنای آمریکا شروع به بررسی رابطه بیت کوین و جاده ابریشم نمود.
  • در ماه نوامبر، بیت کوین بیش از ۹۰ درصد ارزش خود را از دست داد.
 • در سال ۲۰۱۳
  • در ماه اکتبر، اف بی آی محل جاده ابریشم را موقعیت یابی نموده و با دستگیری مؤسس آن، پایان کار جاده ابریشم را رقم زد.
  • جاده ابریشم ۲ تاسیس شد.

ارزش بیت کوین ۳ برابر شد

بیت کوین بعنوان ارزی فرّار شناخته می شود که با وجود نوسانات بسیاری که در ارزش خود داشته، هنوز هم بسیار با ارزش است. قبل از تعطیلی جاده ابریشم، کالاهایی با ارزش حدود یک میلیارد دلار در آن خرید و فروش شدند.

توجه داشته باشید که ممکن است که اطلاعات بسیار و جالبی در دیپ وب وجود داشته باشند، ولی باید مراقب باشید که به دنبال چه چیزی هستید. همانند آلیس در سرزمین عجایب، هرچه عمیق تر بروید، خودتان را درگیر مشکلات بیشتری خواهید یافت.

منبع: who is hosting this
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده admin
بارگذاری بیشتر در اینترنت

۱۰ دیدگاه ها

 1. sina

  اکتبر 31, 2017 در 12:40 ق.ظ

  سلام مرورگر torفیلتره. درسته؟
  بافیلتر شکن میشه بهش دست یافت؟

  پاسخ دادن

  • admin

   نوامبر 2, 2017 در 7:43 ب.ظ

   با سلام خدمت شما
   خیر تور یک نرم افزار مرورگر هست و امکان تحریم اون وجود نداره. مرورگر تور با bridge هایی که میسازه ار هرنوع تحریمی عبور میکنه و گشت و گذاری امن و بدون محدودیت براتون خواهد داشت. ولی ممکن است سایت هایی که لینک دانلود این مرورگر رو دارند، دجار این عارضه بشوند.

   پاسخ دادن

 2. ناشناس

  نوامبر 2, 2017 در 12:29 ب.ظ

  سلام
  من وارد دیپ وب شدم و در wiki hidden بودم که خواستم از مطلبی اسکرین بگیرم دیدم اسکرین شات گرفته نمیشه
  حتی با برنامه هم سعی کردم اما فقط صفحه سیاه گرفته میشه
  این موضوع توجهمو جلب کرد
  پس چطور دیگران از سایت عکس میگیرن ؟؟
  لطفا جوابمو بدید

  پاسخ دادن

  • admin

   نوامبر 2, 2017 در 7:45 ب.ظ

   با سلام
   مرورگر تور با اغلب افزونه هایی که برای سایر مرورگرها طراحی شده اند، مشکل دارد و تنها دلیل اونهم امنیت این بستر هستش. تور به اکثر قریب به اتفاق add-ons ها اجازه اجرا نمیده. حالا اگر شما با یک add-ons در صدد اسکرین شات گرفتن باشید به احتمال زیاد موفق نشید. برای این کار میتونین از نرم افزار Snipping-tools خود ویندوز استفاده کنید.

   پاسخ دادن

 3. کوتاه سازی لینک

  آوریل 20, 2018 در 3:49 ب.ظ

  سلام ممنونم مطلب فوق العاده ای بود

  پاسخ دادن

 4. امین

  آگوست 1, 2018 در 3:04 ب.ظ

  یه چیزو باید مد نظر قرار بدید اونم اینه که اندازه windowمرورگر تور رو تغییر ندید میتونن ازش استفاده کنن تا به اطلاعاتتون دسترسی داشته باشن
  همچنین سعی کنید web cam رو بپوشونید

  پاسخ دادن

 5. کیانا

  آگوست 8, 2018 در 1:52 ب.ظ

  چطوری میشه وارد مرورگرهای اختصاصی مثل همونی ک نام بردین تو مطلب شد ؟
  از کجا باید پیداشون کرد و استفاده کرد ازشون؟؟

  پاسخ دادن

  • admin

   آگوست 9, 2018 در 10:19 ق.ظ

   شما میتونین فایل پرتابل یا قابل نصب این مرورگر رو از سایت خودش دانلود کنین. با یه جستجوی ساده در گوگل میتونین دسترسی داشته باشین. بعد از نصب و راه اندازی هم میتونین یا بصورت مستقیم و یا از طریق بریج هایی که نرم افزار توانایی ساختشون رو داره متصل شده و مروری امن رو در فضای مجازی تجربه کنین.

   پاسخ دادن

 6. محمد

  فوریه 25, 2019 در 9:15 ب.ظ

  وضعیت حجم اینترنتش؟

  پاسخ دادن

  • admin

   فوریه 26, 2019 در 9:30 ق.ظ

   سلام
   اگر منظورتون حجم خود نرم افزار هست که زیاد نیست و معمولی هست، ولی اگر منظورتون مقدار مصرفش هست که کاملاً عادی و همانند سایر مرورگرها، بستگی به حجم سایت هایی که بازدید می کنین داره

   پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توانم سرعت مرورگر Firefox را افزایش دهم؟

Mozilla Firefox در حال حاضر یکی از سریعترین مرورگرهای دنیا می باشد ولی با توجه به تاریخچه …