تماس صوتی تلگرام، ایمن، شفاف، قدرت گرفته از هوش مصنوعی

در طول چند ماه گذشته، تیم طراح و مسئولین تلگرام، به سختی کار کرده اند تا مطمئن شوند که قابلیت تماس صوتی تلگرام، در زمینه های امنیت، کیفیت و سرعت، بهترین باشد. رابط کاربری قابلیت تماس صوتی بسیار ساده و آشنا به نظر می رسد و کاربرد آسانی دارد ولی مثل همیشه، تلگرام امکانات و سورپرایز های بسیاری را در زیر این سادگی ظاهری پنهان کرده است.

ایمن

تماس صوتی تلگرام همانند چت مخفی، از کدگذاری time-tested-end-to-end بهره می برد. رابط کاربری تایید کلید، که تلگرام در سال ۲۰۱۳ برای محافظت از حملات مرد میانه (man-in-the-middle) طراحی کرده بود، در محافظت از برنامه تلگرام و سایر برنامه هایی که مجوز استفاده از آن را داشتند، بسیار موفق عمل نموده است، ولی برای تماس صوتی نیاز به چیزی آسان تر و ایمن تر بود.

 

www.howstart.ir - تماس صوتی تلگرام 2

به همین خاطر تیم تلگرام اقدام به بهبود مکانیزم تبدیل کلید فعالسازی نمودند. برا اینکه مطمئن شوید تماس شما ۱۰۰% ایمن خواهد بود، بایستی ۴ شکلکی که در قسمت بالایی صفحه نمایش تلفن شما و گیرنده تان نمایش داده می شود، یکی باشند، همین. دیگر از کدهای طولانی یا تصاویر پیچیده و عجیب خبری نخواهد بود.

بسیار پر سرعت

هر موقع که امکانش باشد، تماس های شما از طریق ارتباط نظیر به نظیر (peer-to-peer) برقرار خواهند شد تا از بهترین کدک های صدا استفاده کرده و در حالی که بهترین کیفیت و شفافیت را برایتان فراهم می نمایند، کمترین میزان مصرف داده را نیز داشته باشند.

در صورتی که امکان استفاده از ارتباط نظیر به نظیر وجود نداشته باشد، تلگرام برای اتصال شما به گیرنده تماس با حداکثر سرعت ممکن، از نزدیک ترین سرور به شما استفاده خواهد کرد. برخلاف سایر برنامه ها، نرم افزار تلگرام زیرساخت های گسترده  توزیعی در سرتاسر جهان دارد، یعنی این برنامه در حال حاضر متون کاربرانش را با سرعتی بسیار بیشتر از سایر رقبا تبادل می کند. و هم اکنون از این سرور ها برای تماس صوتی نیز استفاده می شود.

در طول ماه های آینده، تلگرام  شبکه تبادل محتوای خود را در سطح جهان گسترده تر خواهد کرد، بطوری که حتی در مناطق دور افتاده نیز سرعت ارتباط برابر با سرعت نور خواهد بود (استفاده از فیبر های نوری).

قدرت گرفته از هوش مصنوعی

هر بار که تماسی از کاربری تلگرامتان صورت می گیرد، شبکه عصبی تلگرام از بازخورد شما و دستگاهتان چیزهایی یاد می گیرد (بطور طبیعی این سیستم شبکه ای به محتوای رد و بدل شده تماس ها دسترسی ندارد و تنها مواردی مانند سرعت شبکه، پینگ تایم، درصد از دست دادن بسته و … را به خاطر می سپارد). سپس دستگاه بوسیله این اطلاهات دریافتی، در تماس های بعدی شما برای داشتن تماس های با کیفیت تر و سرعت بهتر شبکه، ده ها پارامتر را تنظیم خواهد کرد.

پارامتر ها همچنین در صورتی که اتصالتان در حین مکالمه تغییر کند، می توانند تغییر کرده و بهبود یابند. تلگرام می تواند بهترین کیفیت صدا را در یک اتصال پایدار بی سیم ارائه کند و همچنین می تواند در تماس با یک مخاطب با گیرنده و اتصال ضعیف، کمترین میزان مصرف داده را برایتان فراهم کند.

بر اساس آزمایش های صورت گرفته، تماس صوتی تلگرام هم اکنون از تمامی رقبای خود  در سرتاسر جهان، جلوتر است. با این حال کیفیت تماس صوتی در تلگرام همزمان با استفاده شما کاربران عزیز بهبود خواهد یافت.

کنترل کامل

اگر به اپلیکیشن تلگرام علاقه مندید، پس نباید اذیت شوید. در تلگرام شما خواهید توانست تا اجازه دهید که چه کسانی می توانند و چه کسانی نمی توانند با شما تماس صوتی برقرار کنند. حتی قادر خواهید بود تا به کل تماس صوتی را غیر فعال کرده و مانع تماس گرفتن همه شوید.

 

www.howstart.ir - تماس صوتی تلگرام 3

بطور پیشفرض، تنظیمات تماس صوتی در تلگرام از لحاظ داده بسیار سبک بوده و طبق سرعت و نوع ارتباط شما تنظیم می شود، که بدین معنی است که کمترین میزان مصرف داده را خواهد داشت. ولی در صورتی که بخواهید در مصرف داده تان بوسیله کاهش کیفیت جزئی صدا،  ۲۵ تا ۳۰ درصد صرفه جویی بیشتر داشته باشید، می توایند گزینه استفاده از داده کمتر (Use Less Data) را در قسمت تنظیمات داده و فضای ذخیر سازی (Data and Storage Setting) فعال کنید.

بدون موارد اضافه

تلگرام قویترین پلتفرم پیام رسان در جهان است وبا این وجود به کاربری بسیار آسان نیز مشهور است. تیم تلگرام نیز می خواهد این روش را ادامه دهد و بهمین خاطر است که صفحه گوشی هایتان با تب ها و دکمه های رنگارنگ و اضافی پر نشده است.

 

www.howstart.ir - تماس صوتی تلگرام 4

وقتی شروع به تماس گرفتن کردید، تلگرام نسخه iOS پیشنهاد ایجاد تب اختصاصی برای تماس ها را در صفحه اصلی برنامه به شما ارائه خواهد داد. در نهایت شما می توانید از قسمت تنظیمات و در بخش تماس های اخیر، تب اختصاصی تماس ها را فعال کنید. در نسخه آندرویدی نیز تب مخصوص تماس ها در منوی کشیدنی سمت چپ قرار داده شده است.

حتی در صورتی که تب تماس ها را باز نکرده باشید، تماس گرفتن بسیار آسان خواهد بود. به محض اینکه قابلیت تماس صوتی در کشور شما فعال شود، آیکون تماس در تمامس صفحات پروفایل ظاهر خواهند شد. همچنین می تواند در نسخه iOS با لمس نوار بالایی در چت ها و زدن دکمه تماس، تماستان را برقرار کنید. همچنین در نسخه آندروید، دکمه تماس در منوی ‘…’ قرار داده شده است.

یک نکته دیگر

برای کسانی که تماس صوتی برقرار نمی کنند، نسخه ۳٫۱۸ قابلیتی جدید و متفاوت ارائه کرده است: امکان کنترل مستقیم بر روی کیفیت ویدئو هایی که به اشتراک می گذارید. با استفاده از این قابلیت جدید می توانید قبل از ارسال ویدئو، درجه فشرده سازی را تنظیم نمائید. برای اولی بار در تاریخ پلتفرم های پیام رسان، اکنون شما می توانید قبل از ارسال ویدئو، پیش نمایشی از آنچه گیرنده تان خواهد دید را ببینید.

نرم افزار بطور خودکار تنظیمات فشرده سازی را که انجام داده اید، ذخیره کرده و بصورت پیشفرض در ارسال های بعدی از آن استفاده خواهد کرد.

منبع: سایت تلگرام

 

 

Save

Save

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده admin
بارگذاری بیشتر در تکنولوژی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه می توانم سرعت مرورگر Firefox را افزایش دهم؟

Mozilla Firefox در حال حاضر یکی از سریعترین مرورگرهای دنیا می باشد ولی با توجه به تاریخچه …